Nerůstový Newsletter 05 II/22

Ahoj,

sice pozdě, ale stejně. Rádi bychom popřáli všem odběratelům a odběratelkám nerůstového newsletteru vše dobré do roku 2022. Doufáme, že rok 2022 bude nerůstového dění plný a že bude o čem psát.

Máme obrovskou radost, že na přelomu roku se nám společně podařilo vysbírat 54 453 korun na vznik nového nerůstového webu. Rádi bychom poděkovali všem, kteří naši výzvu sdíleli či sami přispěli. Na webu už pracujeme a věříme, že brzy bude web na světě!

Novinky a články z českého prostředí

  • Nová dohoda pro Českou republiku
    Organizace Re-set zveřejnila Novou dohodu pro Českou republiku, která vznikala v spolupráci s velkým množstvím odborníků a odbornic z nejrůznějších odvětví a představuje konkrétních politické opatření, které by měli řešit současné krize a zajistit sociálně-ekologickou transformaci naší společnosti. Mnohé z navrhovaných politických opatření jako např. zkracování pracovní doby, občanská shromáždění či progresivní zdanění jsou součástí nerůstovových politických návrhů. Pokud s myšlenkami v dohodě souzníte, můžete ji zde podepsat a také šířit. Více o Nové Dohodě si můžete poslechnout v rozhovoru s Petrem Doubravským.
  • Nerůst? Dobrý život v mezích planety je dosažitelnější než si myslíme – Josef Patočka
  • Rozhovor o nerůstu s Evou Fraňkovou
  • Recenze knihy od Jasona Hickel: Less is more – Klára Votavová
  • Jeden z hlavních nerůstových požadavků na ukončení extrémního bohatství a radikální snížení nerovností nabírá po novém reportu od Oxfamu nový rozměr. “majetek nejbohatších deseti miliardářů na světě se od začátku pandemie více než zdvojnásobil. U Elona Muska se dokonce zdesetinásobil.”, píše Kateřina Smejkalová v článku: Na výběr je jen vyšší zdanění, nebo vidle rozzuřených davů.
  • Zatímco jeho Muskova Tesla a sektor elektromobility se kontinuálně těší velkému zájmu, konflikty kolem těžby lithia se dějí po celém světě. O velké rezistenci vůči těžbě lithia v Srbsku se můžete dočíst v článku Niny Djukanovič: Lithiová horečka a temná strana udržitelnosti: proč Srbové blokují mosty a silnice.
  • Zaujmout by vás mohl taky rozhovor s Thomasem Smithem, který přibližuje situaci kolem transformace automobilového průmyslu v ČR nerůstových pozic: Automobilový průmysl je v bodě zlomu. A ČR není připravena. “Musíme od budoucnosti požadovat víc než kopii současného stavu poháněnou lithiovými bateriemi. Musíme začít mluvit o vizi světa, který je ekologicky šetrný a přitom ekonomicky spravedlivý.
  • Nerůst volá po dekomodifikace sektorů ekonomiky, které jsou klíčové pro naplňování našich základních potřeb. A jedním z těch nejvíce diskutovaných je sektor bydlení. V článku od Alžběty Medkové se dočtete, že právě v Česká republice ceny nemovitostí rostou nejrychleji v Evropě.
  • Nerůst se mnohem více zmiňuje i v českých mainstreamových médiích, např. v Rozhlasu, se Barbora Tachecí ptá na konec kapitalismu českých ekonomů, např. Tomáše Sedláčka (od 32.20), nebo Dominika Stroukala (od 17.10). Bohužel, jejich chabé odpovědi dále nezpochybňuje a na to, jak vyřešit klimatickou krizi v systému, který chce produkovat pořád víc a víc, se neptá.
  • Debaty o nerůstu se vedou i v kulturních kruzích. Přečtěte si rozhovor s Ivanem Burajem a Matějem Nytrou z HaDivadla, které má celou sezonu zaměřenou na nerůst. Malá ochutnávka:
  • “Vytvárať kvalitné a originálne pohľady na súčasnosť, na komplexné problémy – medzi ktoré patrí aj klimatická kríza, a zároveň chrliť jednu inscenáciu za druhou, je nemožné. Musíme začať hovoriť o našej únave, o tlaku na produkciu, ktorý často zabraňuje kontaktu s podstatou našej činnosti, a klásť ju do vzťahu s únavou planéty.“

Videozáznamy z konference Nerůst jako alternativa k růstovému kapitalismu

V listopadu se odehrála konference o nerůstu v spolupráci se Slušnou firmou. Jim také vděčíme za kvalitní nahrávky, takže každý koho by obsah konference zajímal a chtěl se na jednotlivé přednášky podívat, má tu možnost:

Ze zahraničí

  • Nerůst má odteď svůj vlastní akademický žurnál! Akademická nerůstová komunita se rychle rozrůstá (přesně jeden z těch typů růstu které potřebujeme) a odteď má i svůj vlastní akademický žurnál. Nebude to jen jiné místo na webu, kde se dá přispívat nerůstovými akademickými příspěvky, bude to také místo, které v principech fungování bude odrážet základní nerůstové fungování.
  • Namísto kultury “publish or perish”, či komodifikace vědy a drahého přístupu k akademickým článkům, nerůstový žurnál podporuje novou publikační kulturu, která upřednostňuje kvalitu před kvantitou a která přijímá zásady pomalé vědy. Vědu založenou na spolupráci, která je svobodná, otevřená a přístupná všem; a emancipační vědu, která bere vážně naléhavost ekologických krizí a zároveň dbá na blaho výzkumných pracovníků. Jinými slovy, věda, která ztělesňuje nerůst. Přečtěte si The manifesto of Degrowth journal
  • Nové reporty Nový report Turning the tide mapuje organizace po celé Evropě, které pracují na změně ekonomického paradigmatu. Bylo pro mě zajímavé vidět, ve kterých Evropských zemích je těchto organizací hodně (nejvíce v UK), ale také číst si o pákových bodech, na které se tyto organizaci zaměřují. Překvapivá pro mě byla ale také informace, že z nadačních financí, které podporují boj s klimatickou změnou jde na nové ekonomické myšlení necelé 2 % celkových financí.
  • Velmi příjemně překvapil taky report od Friends of the Earth s názvem 7 Sparks to Light a New Economy, který je explicitně nerůstový a hodně srozumitelným způsobem popisuje principy i konkrétní politiky, na kterých by měla stát ekonomika v 21. století, která slouží lidem i planetě. To, že se velké environmentální neziskové organizace k nerůstu explicitně hlásí může být důležitým krokem pro otevírání tohoto tématu napříč Evropou.
  • V posledních měsících se v mezinárodních internetových vodách roztrhl pytel s nerůstovým obsahem. Například Univerzita v Hamburku zorganizovala tematický týden s názvem Degrowth South and North, jehož hlavním cílem bylo prozkoumávat cesty ke globální spravedlnosti, právě v kontextu nerůstu. Přednášející jsou z řad předních dekoloniálních, nerůstových či post-rozvojových a ekofeministických myslitelů a myslitelek. Zde jsou odkazy:
  • Další sérii 4 zajímavých přednášek s názvem Alive in the Anthropocene najdete zde. Doporučil bych hlavně tu od Jennifer Hinton z Post-growth Institute, která vysvětluje, proč je růstový byznys jedním ze základních kořenů současných krizí.

Prosba o zpětnou vazbu

Vzhledem k tomu, že tohle je už historicky 5. nerůstový newsletter, rádi bychom získali konstruktivní zpětnou vazbu od vás, samotných čtenářů a čtenářek newsletteru. Konkrétně nás zajímá:

  1. Jaký druh obsahu považujete za nejužitečnější – jestli jsou to právě odkazy na různá videa, nebo přehled nejzajímavějších článku, či pozvánky na akce, či cokoliv jiného.
  2. Preferujete dostávat delší newsletter jednou za čas (tedy tak jako doposud), nebo častěji s menším množstvím informací? Někdy mám strach, jestli těch věcí po delší době není tolik, že si z toho lidi nepřečtou nic :).
  3. Zatím na newsletter nepoužíváme žádný eňo-ňuno program, který by ho dělal vizuálně krásným. Vyhovuje vám tato jednoduchá, minimalistická varianta, nebo byste to raději měli nějak více “profi” členěné?

Za odpovědi na tyto otázky i jakékoliv jiné podněty či nápady budeme moc vděční.

Přeji vám hezké víkendové čtení

 

 

Šiřte nerůstový newsletter – čím více lidí ho dostane, tím víc se zhodnotní naše snaha, kterou do něj vkládáme 🙂

Naší dlouhodobou vizí je udělat z nerůstu celospolečenské téma, aby se o něm bavili lidé v televizi i v hospodě :). Tento newsletter by vám měl usnadnit (ne)pravidelný přístup k informacím ze světa nerůstu tak, aby vám neunikla žádná důležitá zpráva. Pokud znáte někoho dalšího, koho zajímá přímo nerůst, klimatická krize, krize bydlení, či téma nerovností, řekněte jim o tomto newsletteru! Také pokud máte vy nějaké zajímavé informace ze světa nerůstu, dejte nám vědět na tadeas.zdarsky@nazemi.cz. Pokud znáte někoho, kdo by nerůstový newsletter rád odebíral, pošlete mu tento odkaz.

Podpořte nerůstové hnutí v ČR i finančně

V NaZemi jsme iniciovali jsme vznik české pracovní skupiny nerůstu, píšeme články, vzděláváme o něm další organizace, vyučující i studenty a studentky, zasíláme newsletter, propojujeme nerůstovou komunitu (např. prostřednictvím konference formátu Open space), máme v plánu zhotovit kvalitní web s podstatnými informacemi a novinkami v tématu. Všechny tyto aktivity vyžadují finanční zdroje, ale také lidské úsilí. Pokud vás základní myšlenky a hodnoty nerůstu oslovují a byli byste rádi, kdyby se o něm v českém prostředí mluvilo více, můžete nás podpořit libovolnou částkou zde.