Prosazujeme nerůst

Vizí nerůstu je společnost, ve které nikdo nemá příliš málo ani příliš moc. Společnost, která pomáhá lidem uspokojit jejich potřeby s respektem k planetárním limitům a budoucím generacím. Takový svět vyžaduje nový ekonomický model. Naším dlouhodobým cílem je nastartovat celospolečenskou diskuzi o nerůstu tak, aby se stal součástí veřejné debaty a diskutoval se v televizních relacích, parlamentu i v hospodách.

Kate Raworth: „Současné ekonomika vyžaduje růst bez ohledu na to, jestli přispívá k naplnění našich potřeb. My však potřebujeme ekonomiku, která naplní naše potřeby, bez ohledu na to, jestli bude růst, nebo ne.“

Jak přispíváme naší vizi?

Co je to nerůst?

Nerůst je plánované a demokratické snižování výroby a spotřeby v bohatých zemích, s cílem snížit společenské nerovnosti a zátěž životního prostředí, a zároveň zvýšit kvalitu života. Nerůst představuje vizi společnosti, ve které se méně spotřebovává, a méně vyrábí. Kvalita života je však vyšší díky dostatku volného času, smysluplnější práci a péči o lidi i přírodu.

Vize nerůstu nám umožňuje znovu se ptát na klíčovou otázku: Co je to dobrý život a jaký ekonomický systém nám ho může umožnit žít?

Pokud máte chuť s námi spolupracovat, napište nám!

nerust@nazemi.cz


Kdo jsme

Tadeáš Žďárský

Studuje environmentální studia na Masarykově univerzitě a během předchozího studia absolvoval studijní pobyty na University of Oslo v Norsku a Hampshire College v USA. V NaZemi se věnuje kritické pedagogice a udržitelnému nerůstu. Je lektorem a metodikem klimatického a globálního vzdělávání, inicioval vznik pracovní skupiny nerůstu, o této problematice také píše, přednáší a vede workshopy.

Adam Čajka

Katarína Kováčová

Eva Fraňková

Martin Čech

Absolvent environmentálních studií a mediálních studií a žurnalistiky na brněnské Masarykově univerzitě, v rámci studia strávil také semestr na barcelonské Universitat Autònoma de Barcelona. S nerůstovými myšlenkami se seznámil již v Brně, pobyt v Barceloně pak jeho znalosti prohloubil a nakonec se nerůstem zabýval i ve své diplomové práci.
Věnuje se obecně tématu nerůstu, zaměřuje se přitom mimo jiné na problematiku veřejných politik (nepodmíněný základní příjem a služby, záruka pracovního místa, zkracování pracovní doby), otázku práce (perspektivy post-práce a anti-práce) a způsoby legitimizace morálních hodnot v ekonomickém systému (pojetí spravedlnosti, svobody a moci).

Helena Škrdlíková

Má vystudované environmentální studia a udržitelný rozvoj na Univerzitě Palackého. Je zakladatelkou projektu Czech Zero Waste, ale cítí, že je potřeba se od odpadu přesunout k systémovějším řešením a proto se začíná věnovat nerůstu.