Práce (bez) budoucnosti

Transformace

Společnost čelí klimatické krizi a Českou republiku čekají velké změny. Je dobré o nich vědět, protože štěstí přeje připraveným. Většina změn je sice nevyhnutelná, ale jen my sami ovlivníme, jak těžce na nás dopadnou a zda je využijeme pro pozitivní změnu. Nečelíme totiž jen klimatické krizi, ale jsme obklopeni i prohlubujícími se nerovnostmi. Ubývající živočišné a rostlinné druhy podlamují stabilitu naší krajiny. Moc se hromadí u stále menších skupin, což v lidech oprávněně vyvolává pocity bezmoci a ztrátu důvěry v současnou demokracii. Kvalita života je posuzována podle výše finančních výnosů, což zhoršuje pracovní podmínky a zintenzivňuje tlak na přírodu.

Pokud si přejeme budoucnost, v níž budou potřeby lidí i přírody v harmonii, potřebujeme proměnu v mnoha sférách. Současný neudržitelný systém se změně nevyhne. Máme tedy možnost rozhodnout se pro lepší budoucnost. Právě proto potřebujeme spravedlivou transformaci. Zásadní oblastí, která vyžaduje radikální proměnu, je energetický sektor. Fosilní energetiku musí Česko dříve nebo později opustit. Co to znamená pro lidi a pro společnost? Jak se v tom všem vyznat? Jaká může být budoucnost? A jak u transformace na nikoho nezapomenout?

Více informací o tématu nízkouhlíkové transformace najdete na webu Fajront: Konec šichty! Pro hlubší porozumění a zkoumání tématu ve výuce jsme připravili výstavu a sadu vzdělávacích materiálů.

>> Fajront: Konec šichty!

 

Práce 4.0

Robotizace, automatizace, digitalizace. To jsou fenomény, jež vyvolávají naději na změny natolik převratné, jako bylo před sto lety zavedení osmihodinové pracovní doby – naději na odbourání fyzicky namáhavé a nedůstojné práce, na zkrácení pracovní doby a možná i na to, že připraví půdu pro nepodmíněný základní příjem, tedy dávku garantovanou všem bez ohledu na to, zda pracují, či nikoli. Zkrátka že umožní všem lidem trávit čas smysluplně.

Stojí před námi jedna z největších výzev dnešní doby: jak využít tyto technologie ve prospěch celé společnosti? Technologie jsou nástroj a je jen na nás, jak s ním naložíme. Pokud si nezačneme klást ty správné otázky, hrozí, že nás tyto technologie opanují. Prvním krokem je uvědomit si rizika a nezamýšlené důsledky, které již nyní technologická revoluce přináší.

Více informací o tématu budoucnosti práce najdete na nášem webu prace budoucnosti.cz, pokud chcete rozšířit povědomí i ostatním, objednejte si naši výstavu Práce (bez) budoucnosti. Pokud chcete v tomto tématu vzdělávat ostatní, stáhněte si vzdělávací lekci nebo si objednejte náš vzdělávací program.

>> Práce (bez) budoucnosti