Vyjádření NaZemi ke smazání rozhovoru s Tadeášem Žďárským na Deníku N

S naším kolegou Tadeášem Žďárským vyšel v neděli 5.3. rozhovor o nerůstu v Deníku N. Po nesouhlasných příspěvcích náhodných uživatelů na Twitteru se redaktor novin rozhodl doplnit Tadeášovy výpovědi o odkazy na normalizující a někdy překroucené ekonomické studie, aby ho tak „uvedl na pravou míru“.

Vymezujeme se proti dodatečným tendenčním úpravám rozhovoru a považujeme za šokující, že stále dochází k takto ideologicky zabarveným úpravám novinářských textů i v periodicích jako je Deník N.

Stojíme pevně za expertizou našeho kolegy i za tvrzeními, že globální ekonomické nerovnosti pořád rostou, a také, že je nemožné zachovat neustálý růst HDP a zároveň nedrancovat planetu.

Redakce článek nakonec stáhla, omluvila se a slibuje, že se bude tématu nerůstu věnovat dál a do hloubky. Těšíme se.

Na celé věci spatřujeme jako obzvlášt znepokojující roli „sociálních sítí“, díky nimž situace vznikla, neadekvátně eskalovala, v důsledku znemožnila konstruktivní diskuzi a naopak vedla k prohloubení neporozumění mezi názorovými tábory.

Více o nerůstu ZDE a dále: nerůstové aktivity NaZemi, nerůstový newsletter, kniha, kterou jsme publikovali ke stažení, analýza práce v nerůstu, TW vlákno s vybranými daty reagující na doplnění článku redaktorem.

Tadeášovo vyjádření k situaci najdete na jeho FB.