Facilitace
Prováděním skupinovými procesy chceme podpořit spolupráci, fungování, komunikaci, smysluplnou participaci lidí a akceschopnost skupin v naplňování či nacházení jejich účelu.
Chceme modelovat a posílit takový způsob fungování organizací, ze kterého může vycházet hluboká společenská proměna. Tuto společenskou proměnu chápeme, tváří v tvář mnohočetné environmentální a společenské krizi, jako nezbytnou.
Chceme měnit zaběhnuté vzorce myšlení a vztahů postavené na soutěži. Za kopcem vidíme svět, kde lidé dokážou naslouchat druhým a jít za společnými záměry, kde existují sítě podpory a kde organizační struktury posilují svobodu, rovnost a péči o přírodu i sebe navzájem.
Facilitace v našem pojetí slouží jak k usnadnění společné práce, tak k posílení vzájemné důvěry. Naše práce se opírá o partnerský přístup. Snažíme se přitom přinášet jiné pojetí efektivity. Efektivitu, která je dlouhodobá, která spočívá ve spolupráci a která se promítá dál do života, do dalšího fungování organizace, i do vztahů mezi lidmi. Ve spolupráci se skupinou aktivně hledáme místa, kde je možné si vzájemně porozumět, a díky tomu vidět kam společně jdeme a proč.
S čím vám můžeme pomoci
- náročnější schůzky, u kterých potřebujete, aby se naplno zapojili všichni z týmu,
- celoorganizační schůze, valné hromady, pléna, družstevní a členské schůze,
- hledání vize a mise, sdíleného záměru, poslání týmů,
- ohledávání kapacit lidí a týmů, rozdělování rolí,
- formulování cílů projektu,
- kreativní vymýšlení nových nápadů,
- strategická plánování,
- reflexe společné práce či fungování v uplynulém období,
- vše z toho můžeme facilitovat i graficky a zachytit pro vás vizuálně.
- věnujeme se dlouhodobému provázení skupin při přechodu na sebeřídící či méně hierarchické formy fungování,
- provázíme formulováním záměru, vyjasňováním struktury organizace a nastavováním procesů pro společné fungování,
- pomáháme s vytvářením systémů rozhodování,
- systémů zpětné vazby,
- systémů řešení konfliktů,
- realizujeme workshopy sebeřízení pro kolektivy,
- pořádáme otevřené workshopy sebeřízení,
- založili jsme S-dílnu sebeřízení – podpůrnou skupinu pro kolektivy usilující o sebeřízení.
- designujeme a vedeme setkání v rámci projektu participativního bydlení ve vybraných českých městech,
- připravujeme setkání aktérů v energetice nad spravedlivou transformací sektoru,
- vytváříme participativní postupy při návrhu adaptačních opatření,
- pracujeme s metodami pro větší veřejná setkání, jako je pro-action café, world café, open space a další.
- různé délky,
- různého množství zúčastněných,
- na různá témata (související s naší vizí),
- pro různé cílové skupiny (studující, lidé věnující se klimatickému vzdělávání, …).
- Více o semináři typu Open spce ZDE.
- facilitace
- vedení a zapisování schůzek
- zpětné vazby
- porozumění v konfliktu a nakládání s nimi
- facilitátorského krasopisu a grafické facilitace
Pokud máte chuť s námi spolupracovat, napište nám!
>> facilitace@nazemi.cz
Podrobnosti domluvíme na základě vašich potřeb a požadavků.
Budeme rádi, když se nám pro rezervaci termínu a základní domluvu ozvete s dostatečným předstihem – minimum je přibližně měsíc, ideální jsou dva až tři měsíce předem. Protože fungujeme jako skupina, může trvat cca 4–5 dní než se rozhodneme, zda a kdo z nás zakázku může vzít (s ohledem na naše kapacity, zkušenosti a odbornost). Občas umíme vyhovět i na poslední chvíli, ale nedá se na to spolehnout (určitě to ale zkuste!).
Při prvním kontaktu nám pomůže, když co nejjasněji popíšete skupinu a kontext – proč facilitaci potřebujete, záměr setkání, velikost skupiny, předpokládaný termín či časový horizont, plánované místo setkání a finanční možnosti (pokud máte jasný rozpočet).
Spolupráci obvykle začínáme zadávacím setkáním s již konkrétní facilitátorkou nebo facilitátorem, na kterou si je třeba vyhradit asi 90 minut. Zadávání může proběhnout osobně, telefonicky nebo online. Na setkání vyjasňujeme všechny důležité detaily, od záměrů setkání, specifik skupiny, až po praktické záležitosti a technické požadavky. Na základě setkání pak facilitátor/ka navrhne scénář setkání, který je ještě možné společně doladit. Pokud se jedná o složitější zadání, může zadávání proběhnout i ve více fázích.
Kdo jsme
Jsme skupina lidí, kteří se rozhodli věnovat facilitaci a společně se v ní rozvíjet. Facilitujeme, vzděláváme (se), diskutujeme a vzájemně se podporujeme.
Adam Čajka
Zajímá mě, jak vznikají konflikty a co užitečného z nich lze vytěžit. Baví mě facilitovat skupinu a podporovat lidi při tříbení názorů a rozhodování. Metodou, na které stavím svoji práci, je mediace založená na Nenásilné komunikaci. Společně s Evou jsme zakládajícími členy platformy, která má záměr tento přístup rozšiřovat v ČR.
Eva Malířová
Jako facilitátorka a lektorka se věnuji podpoře participativních skupinových procesů a mediaci konfliktů. Zajímají mne procesy, díky nimž se lidé mohou od sebe učit a společně přicházet na nápady na zlepšování světa kolem a realizovat je. Zaměřuji se na produktivní využívání konfliktu a mediaci podle přístupu Nenásilné komunikace.
Radoslava Krylová
Na facilitaci mě zajímá možnost usnadnit porozumění mezi lidmi a posilovat tak důvěru a chuť společně růst a tvořit. Nejraději proto provázím týmy při plánování jejich činnosti, facilituji setkání lidí, kteří se běžně nepotkávají, například na větších vzdělávacích nebo participativních akcích a věnuji se metodám zapojování veřejnosti do rozhodování. Chci tak přispívat k větší soudržnosti mezi lidmi bez ohledu na původ, vzdělání nebo osobní zkušenosti a posilovat hlas těch, kdo mají menší moc.
Karel Doleček
Smysl facilitace je pro mne v těch okamžicích, kdy na sebe lidé mluví a vůbec si nerozumí, přestože chtějí. A facilitátor, jako pozorný posluchač, jim nabídne to jedno chybějící slovo, které je propojí a pomůže jim porozumět si. Chci pomáhat lidem a týmům, aby měli větší dopad ve své činnosti, díky podpoře jejich vnitřních procesů a facilitace mi k tomu nabízí cestu.
Petra Frühbauerová
Jako facilitátorka a lektorka se věnuji se podpoře a posilování kolektivů a hnutí, které chtějí fungovat bez šéfů a šéfek – aby byly lidské, odolné a zároveň efektivní. Zaměřuji se na nastavování sebeřídících systémů a procesů, řešení konfliktů způsobem, který posiluje a prohlubuje důvěru, či téma vědomého nakládání s mocí.
Soňa Chalányová
Facilitaci vnímám jako možnost provádět skupinu smysluplným a výživným dialogem s odstupem oka zvenčí. Role facilitátorky pořád objevuji, přesto mě motivuje pomáhat zlepšovat komunikaci mezi lidmi, zefektivnit fungování skupin nebo se vzájemně inspirovat prostřednictvím těchto setkání.
Kristýna Hrubanová
Fascinují mne participativní procesy, na kterých se mohou stejnou měrou podílet lidé napříč věkem, vzděláním, osobní či profesní zkušeností. Momentálně se zaměřuji na hledání cest, kterými lze vnášet více demokracie a participace do praxe škol. Ráda lektoruji workshopy facilitace pro různé cílové skupiny a v posledních letech se snažím rozvíjet dovednosti pro grafickou facilitaci.
Soňa Malá
Facilitace je pro mě cestou, jak přispívat ke společenské proměně skrz podporu komunikace (verbální i neverbální) uvnitř a napříč nejrůznějších skupin. Vnímám velký smysl v propojování zdánlivě odlišného, hledání společných cílů a cest k jejich naplnění. Ráda přispívám k tvorbě prostředí, kde se lidé nebojí mluvit, jsou otevřeni naslouchat, diskutovat, spolutvořit a zkoumat možná řešení. Zaměřuji se zejména na participativní procesy, ať už v kolektivech, institucích či ve veřejné správě. Specializuji se na projekty spojené s krajinotvorbou.
Alžběta Popelka
Facilitace je pro mě cestou, jak podporovat účastníky jako jednotlivce, i celou skupinu jako takovou. Jsme vzájemně provázáni osobními a pracovními vztahy, či obojím, a to s sebou nese řadu specifik. Vážím si možnosti být u společného rozvoje a přispívat k tomu, aby tato provázanost byla posilující, a nikoliv svazující.
Tereza Kulhánková
Jsem šťastná a někdy až dojatá, když vidím, jak ohromné množství sil a zdrojů věnují různí lidé proměně světa. A je mi skutečně líto, když některé ze záměrů váznou „jen“ na neporozumění si ve skupině, na nedostatku prostoru, kde by jednotlivci mohli vyjádřit to, co opravdu chtějí, na chybějící zkušenosti s nastavováním vnitřních procesů. Tady vidím své místo facilitátorky a lektorky. Poskytuji podporu v komunikaci, držím prostor, přicházím se zkušeností. Zájemce o hlubší vzájemné propojení provázím semináři community building.