Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Praha, 10. května 2014 – Ve 115 městech a obcích po celé republice dnes dopoledne lidé snídali fairtradové a lokální produkty. Téměř čtyři a půl tisíce lidí tak daly najevo, že podporují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce. Piknik s názvem Férová snídaně ve vašem městě proběhl v ČR již počtvrté. Stalo se tak na Světový den pro fair trade.

Do akce se zapojuje stále více lidí, svědčí to o rostoucím zájmu spotřebitelů o spravedlivě obchodované produkty a o to, kdo a za jakých podmínek pro ně například kávu nebo kakao pěstuje,“  sdělil koordinátor Férové snídaně Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci koordinuje. „Letos se na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů piknikovalo na 115 místech republiky, počet míst se tak za poslední dva roky zdvojnásobil. Celkem posnídalo 4 420 lidí,“ doplnil Komínek.

Snídalo se v parcích, na náměstích, v zámeckých zahradách, ale i na méně tradičních místech jako například u buku na Zelené Hoře nebo na louce u Boudy v Obřím dole. Nejvíce lidí piknikovalo ve Vsetíně, kde přišlo 178 lidí a dále v Břeclavi (150). Účastníci mezi sebou ochutnávali vlastnoručně připravené pomazánky, muffiny, koláče a nejrůznější buchty. „Upekla jsem banánový sen z fairtradových banánů, které se v Brně dají občas sehnat ve zdravé výživě,“ uvedla Sylvie Strýčková, jedna z výherkyň soutěže o nejlepší buchtu, která probíhala v Brně.

Snídali jsme uvnitř i na zahradě bývalé fary především lokální potraviny domácí chléb, tvarohovou pomazánku s čerstvou pažitkou, kdo měl chuť na sladké, dal si domácí koláč s rebarborou nebo celozrnné pečivo se včelím medem, zapíjeli jsme fairtradovým čajem a kakaem,“ řekl Tomáš Zaplatílek ke snídani v Sudslavě. „Uspořádali jsme soutěž o to, kdo uhádne, z čeho jsou vyrobeny domácí džemy. Nikdo neuhádl džem vyrobený z angreštu,“ sdělila organizátorka snídaně v Náchodě Kateřina Hiebschová. „Je krásně, všichni se kamarádí se všemi, i když se neznají, byly tu všechny generace, hrály se deskové hry a povídalo,“ uvedla Petra Frühbauerová ke snídani v Jindřichově Hradci.

V Českém Krumlově hrála ke snídani hudba. „O pohodu se postarala i místní hudební skupina Next Life Jam, která přitáhla k posezení, poslechu a ochutnávce i další náhodné kolemjdoucí. Na slušné účasti se podílel i místní skautský oddíl, s dětmi přišli na piknik také jejich rodiče,“ uvedl místní organizátor Pavel Hausdorf.

Zájem o fair trade lze v ČR vyčíst i ze stále rostoucího prodeje těchto výrobků. Čeští spotřebitelé nakoupili vloni výrobky s certifikací Fairtrade v hodnotě 174 milionů korun. Maloobchodní obrat se oproti roku 2012 zvýšil o celých 80 %. „Fair trade podporují stále více nejen individuální spotřebitelé, ale i veřejné instituce. Ve světě je nyní 1 494 Fairtradových měst včetně Londýna, Barcelony nebo Dortumundu. Máme radost, že šest těchto odpovědných měst je také z České republiky a jsme tak z nových členských zemí EU v této oblasti leadery,“ doplnil Stanislav Komínek z NaZemi. Mezi česká Fairtradová města patří Mladá Boleslav, Český Krumlov, Hodonín, Litoměřice, Volyně, Vsetín.