Publikace: Jak na transformativní vzdělávání? aneb dva roky plavby Generací symbiocén

FOR ENGLISH SEE BOTTOM PART OF THE PUBLICATION HERE

Máme za sebou dva ročníky akademie Generace symbiocén – vzdělávacího programu pro mladé dospělé, kteří hledají své záměry ve světě krizí.

To je důvod k oslavě, ale i k ohlížení. Vytvořily jsme proto publikaci, ve které zachycujeme dosavadní učení, ale i (nové) otázky, které si z realizace odnášíme. Věříme, že mohou být inspirací i pro další vzdělavatele na cestě k transformativnímu vzdělávání. Text jsme ale napsaly tak trochu i pro sebe samotné (a pro všechny, kteří vzdělávání v Generaci symbiocén tvořili s námi) jako příležitost k reflexi naší společné zkušenosti a jako podporu pro její přenos do dalších kontextů a kolektivů.

     

Věříme, že vzdělávání má potenciál proměňovat vztah k sobě, k druhým lidem i planetě jako celku, ale současný školský systém tento potenciál využívá jen málo. Proto jsme začaly svoje představy o vzdělávání postaveném na principech celistvosti a kolektivnosti přetavovat do podoby akademie Generace symbiocén. Ne že bychom měly jasnou kuchařku odpovědí, měly jsme spíš hodně otázek, ale taky velkou chuť hledat na ně střípky odpovědí společně s mladými lidmi:

  • Jak být s nejistotou, kterou přináší současný stav světa?
  • Jak proměňovat (naše) předpoklady o vzdělávání a o naší roli vzdělávajících v něm?
  • Jak tvořit bezpečné, a zároveň odvážné prostředí pro společné učení?

Kladete si někdy podobné otázky? Tak pojďte plout příběhem Generace symbiocén s námi a rozšiřovat tak svou mozaiku se střípky odpovědí!

-> OTEVŘÍT PUBLIKACI <-

Doufáme, že publikace pomůže i dalším vzdělávajícím k experimentování s podobnými programy a že tak společně se současnou generací zahájíme epochu, v níž budou lidská společnost i příroda vzkvétat bok po boku – symbiocén.


Publikace by nevznikla bez finanční podpory Státního fondu životního prostředí České republiky, a také Transatlantic Foundation, která nás spolu s The German Marshall Fund of United States a evropskou EACEA (European Education and Culture Executive Agency) podporuje skrz projekt PROTEUS. Děkujeme! 

       

Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu. Evropská unie ani orgán poskytující grant za ně nemohou nést odpovědnost.