skupina lidí, kteří se podíí na přípravě projektu DEAR

Nerůstový newsletter III/2023

Březnové novinky ze světa nerůstu

Milí a milé,

vítejte u čtení nerůstového newsletteru. Za poslední týdny se o nerůstu mluvilo více než obvykle. Máme radost, že se o téma zvyšuje zájem, a věříme, že budeme moct spolu s vámi vytvářet prostory k diskuzi o potřebnosti nerůstové proměny. Teď od nás račte přijmout nabídku nové várky novinek ze světa nerůstového hnutí. Nabídku plnou tipů na články, podcasty a pozvánky na události. A nově i nerůstové memy!

 

Co nás čeká?

19. září se v Bratislavě uskuteční konference Ekológia, politika a sloboda: André Gorz a výzvy politickej ekológie, která bude věnována jednomu ze zakladatelů celosvětového nerůstového hnutí André Gorzovi, který by letos oslavil sté narozeniny.

Více než třicet panelových diskusí a workshopů se odehraje na konferenci Beyond Growth, která se uskuteční 15.–17. května v Bruselu. Konferenci pořádá dvacet členů evropského parlamentu včetně předsedkyně parlamentu Roberty Metsoly. V rámci jednotlivých diskusí nejpřednější speakeři z oblasti heterodoxních ekonomik včetně Kate Raworth, Giorgosa Kallisa či Jasona Hickela budou diskutovat nejen o limitech růstu, ale pokusí se navrhnout pro Evropskou unii konkrétní strategie a opatření, které ji přivedou k post-růstové budoucnosti. Jak k osobní tak i online účasti na konferenci je potřeba vyplnit registrační formulář.

Mezinárodní letní nerůstová škola bude! Organizace Research & Degrowth na svém facebooku oznámila, že začínají přípravy devátého ročníku letní nerůstové školy. V příspěvku se můžete seznámit s organizátorkami letošního ročníku a napjatě čekat na další informace. Na webových stránkách letní školy se mezitím můžete ohlédnout za minulými ročníky a projít si různé informační materiály, které koncept nerůstu přibližují. S kým z vás se v létě vidíme ve Španělsku? 🤩

České články

Zprávy IPCC nenabízejí žádnou strategii řešení klimatické krize, která by nevycházela z předpokladu nekonečného ekonomického růstu. Ve svém článku pro Deník Referendum ekonomka Eva Fraňkova přibližuje, proč růst není slučitelný s naplněním základních mezinárodních klimatických cílů a zdůrazňuje potřebu vypracování scénářů počítajících s radikální sociálně-ekonomickou transformací společností.

Nerůst do sebe vstřebal celou řadu myšlenkových proudů mezi něž patří i ekofeminismus. Krátký rozhovor na A2 přibližuje základní myšlenky i podoby ekofeministického hnutí a projasňuje vztah ekofeminismu k růstové ekonomice a nerůstu.

Debatu o tom, jakou knihu o nerůstu si zvolit jako první, rozvinul Radek Kubala ve svém textu na Deníku Referendum. Doporučuje začít ponoření do světa sociálně-ekologické transformace dvěma publikacemi, které jsou od konce loňského roku dostupné i v češtině.

Po přechodu na čtyřdenní pracovní týden lidé nejen pociťují větší spokojenost se životem, ale také tráví více času s dětmi. Tato a další zjištění přináší rozsáhlá britská studie o zkrácené pracovní době, kterou popisuje článek na Novinky.cz.

Možná jste také zaznamenali kauzu Deníku N, kterého editor na základě tweetu doplnil rozhovor s Tadeášem Žďárským o data vytržené z kontextu, které vyvraceli Tadeášove tvrzení o tom, že ekonomický růst nemůže být udržitelný, nesnižuje nerovnosti a ani chudobu. Redakce Deníku N se nakonec rozhodla celý rozhovor smazat. Tadeášovo vyjádření k celé kauze si můžete přečíst zde. Těší nás, že se nerůst konečně dostává i do veřejné mainsreamové debaty (a počet odběratelů a odběratelek newsletteru se zvýšil o více než 100 lidí) a věříme, že Deník N sliby naplní a bude se v budoucnu nerůstu aktivně věnovat a kriticky přistupovat i k ekonomům a ekonomkám, kteří pořád věří v prospěšnost neomezeného růstu.

Zahraniční články

Módní značka L’Estrange Founder se hlásí k nerůstu. Její zakladatel Will Green v rozhovoru pro Vanity Fair vysvětluje, jak se mu daří promítat nerůstové myšlenky do výroby a designu svého oblečení.

V článku pro Resilience ekonom Timothée Parrique, jeden z nejvýznamnějších akademických odborníků na nerůst, vyvrací základní argumenty zastánců zeleného růstu.  S oporou na vědecké studie vysvětluje, proč ekonomický růst není slučitelný s naplněním klimatických cílů vyplývajících z Pařížské dohody.

Podcasty

Timothée Parrique se také stal hostem podcastu Inside Impact Investing, kde mimo jiné mluvil o tom, jak za pomoci nerůstových strategií lze zvětšit kvalitu života občanů a k jakým třem základním politickým opatřením by již teď mohl přistoupit jakýkoliv současný stát, který usiluje o post-růstovou budoucnost.

Videa

V nizozemské sněmovně se odehrála debata mezi jedním z nejvýraznějších/nejznámějších odborníků na nerůst Jasonem Hickelem a zastánkyní zeleného růstu Barborou Baarsmou. V průběhu debaty se Jasonovi podařilo nejen názorně představit zastupitelstvu myšlenky nerůstu, ale také vyvrátit řadu argumentů protistrany. Kde sehnat prostředky na radikální nerůstová opatření, proč ekonomické krize nejsou nerůst a kde již dnes najdeme příklady realizace nerůstových politik? Odpovědi Jasona na tyto další otázky najdete v záznamu celé debaty.

Film

Máte chuť na film o nerůstové revoluci? Ve Francii jeden natočili před 50 lety: L’An 01 (Rok 01). Francouzi a Francouzsky se domluví jednoduše. V úterý ve tři hodiny prostě se vším skončí a přestanou pracovat. Plánem je si dát chvíli oddych a pak důkladně zvážit, které práce je smysluplné si ponechat a namísto kterých je lepší válet se u vody. Film sice není na žádné streamingové platformě, najdete jej však v distribuci společnosti Ulož.to 👀

Co se událo

Pilně pracujeme na psaní velkého mezinárodního projektu Europe Beyond Growth. Na začátku března jsme měli konečně možnost v Brně potkat se se všemi partnery, se kterými připravujeme projekt Europe Beyond Growth, jehož hlavním cílem bude integrovat post-růstové perspektivy do vysokoškolského a neformálního vzdělávání. Zatím co často lidi říkají, že potřebujeme více vzdělávání, my vidíme současnou podobu vzdělávání jako jednu z hlavních příčin současného stavu světa.

Co v projektu plánujeme? Vzdělávání vysokoškolských vzdělavatelů, aby byli schopni post-růstové perspektivy integrovat do svých univerzitních kurzů, organizování studentstva vysokých škol, aby kampaněmi tlačilo na proměnu kurikulí, nerůstové festivaly, letní školy, nerůstové semináře pro neformální vzdělavatele, 6měsíční programy o nerůstu pro novináře z celé Evropy, či mentoring pro neziskové organizace, které chtějí prosazovat nerůst napříč Evropou. Těší nás, že na projektu spolupracujeme s organizacemi, které jsou dlouhohodobě lídry v oblasti nerůstu ve svých zemích a můžeme se vzájemně inspirovat. Deadline je v půlce dubna, tak nám držte palce.

Proběhlé přednášky a workshopy

  • 22.2. Katka Kováčová vedla 4-hodinový workshop se studenty a studnetkami Univerzity Palackého
  • 25.2. Tadeáš Žďárský zase přednášel o nerůstu pro Pražský studentský summit pořádaný organizací Asociací pro mezinárodní otázky

Co pro Vás připravujeme?

28.3. bude na Light Kvír festivalu v Bratislave Tadeáš dělat přednášku s názvem: Rastový kapitalismus, nerast, systémová zmena a tradičná maskulinita, pokud vás tedy zajímá propojení patriarchátu a kapitalismu, či proč je tradiční maskulinita bariérou pro nerůstovou transformaci, přijďte se na přednášku podívat.

Pokud máte ve svém okolí středoškoláka či středoškolačku, rozhodně by jim neměla ujít Letní akademie Discover, kde bude mít Katka Kováčová z NaZemi kurz o kritické ekonomii a nerůstu. Kurz proběhne v rámci turnusu C, který se odehraje na západním Slovensku od 6.-13.8Přihlásit se lze do konce května na stránkách Letní akademie Discover.

Kromě toho finišujeme přípravy webu, který pro vás připravujeme a bude mimo jiné sloužit jako vstupní brána do světa nerůstu – nemůžeme se dočkat až vám ho představíme! Stay tuned!

Přednášku či workshop o nerůstu můžete zažít i na vaší škole, ve vaší organizaci či firmě. Stačí nahlédnout do naší nabídky na webových stránkách a napsat nám na nerust@nazemi.cz kde s vámi doladíme detaily. Nabízíme:

Naše akce se budou objevovat i na nové vzdělávací vývěsce, kterou rozbíhá organizace Re-set. Cílem vývěsky je, abys zde našel/a přehled vzdělávacích akcí z různých oblastí – o klimatu, organizování, kampaních, sociálních tématech, v praktických dovednostech a mnoho dalších. Akce mohou být v Česku, zahraničí, ale i online, formou workshopů, webinářů atd.

Memy

Pro zlepšení náročného dne v růstově závislé ekonomice přikládáme i rubriku nerůstových memísků z naší meme dílny! 🙂 Pokud chcete nejbližší čísla našeho nerustového newsletteru obohatit i vaší tvorbou, neváhejte se nám ozvat v DMs nebo na nerust@nazemi.cz.

Šiřte nerůstový newsletter

Naší dlouhodobou vizí je udělat z nerůstu celospolečenské téma, aby se o něm bavili lidé v televizi i v hospodě :). Tento newsletter by vám měl usnadnit (ne)pravidelný přístup k informacím ze světa nerůstu tak, aby vám neunikla žádná důležitá zpráva. Pokud znáte někoho dalšího, koho zajímá přímo nerůst, klimatická krize, krize bydlení, či téma nerovností, řekněte jim o tomto newsletteru! Také pokud máte vy nějaké zajímavé informace ze světa nerůstu, dejte nám vědět na nerust@nazemi.cz. Pokud znáte někoho, kdo by nerůstový newsletter rád odebíral, pošlete mu tento odkaz.

Podpořte nerůstové hnutí v ČR i finančně

V NaZemi jsme iniciovali jsme vznik české pracovní skupiny nerůstu, píšeme články, vzděláváme o něm další organizace, vyučující i studenty a studentky, zasíláme newsletter, propojujeme nerůstovou komunitu (např. prostřednictvím konference formátu Open space), máme v plánu zhotovit kvalitní web s podstatnými informacemi a novinkami v tématu. Všechny tyto aktivity vyžadují finanční zdroje, ale také lidské úsilí. Pokud vás základní myšlenky a hodnoty nerůstu oslovují a byli byste rádi, kdyby se o něm v českém prostředí mluvilo více, můžete nás podpořit libovolnou částkou zdeZa podporu při psaní tohoto newsletteru vděčíme spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung Praha a našim podporovatelům a podporovatelkám.

S pozdravem,

 

Katka z Nerůstu

 

Chci podpořit nerůstové hnutí pravidelným či jednorázovým darem