Nerůstový Newsletter II/23

Únorové novinky ze světa nerůstu

Milí a milé,
vítejte zpět při čtení nerůstového newsletteru, ve kterém naleznete nejnovější tipy na články z českého i zahraničního prostředí i novinky z nerůstového světa a naší práce.

Před pár týdny nás zastihla radostná zpráva, a to, že náš velký evropský projekt Europe Beyond Growth, který podáváme ve spolupráci s dalšími sedmi organizacemi z celé Evropy, postoupil do druhého výběrového kola! Jsme tak o krok blíže k tomu, aby se post-růstová perspektiva dostávala do formálního a neformálního vzdělávání, a aby se o nerůstu vzdělávalo i na českých univerzitách. Držte nám palce!

Na co je nejvyšší čas? Dorůst!

Přečetli jsme všechny knížky, které jste dostali na Vánoce a nevíte po čem dále sáhnout? My doporučujeme první českou nerůstovou knihu Čas:dorůst, která je plná nerůstových textů od českých autorů a autorek. Zůstává posledních pár kusů! Vyzvednout si ji můžete v Brně v obchodě NaZemi a u Třěch ocásků. V Praze na vás čeká v obchodě Bezobalu. Pokud byste měli zájem o e-book a chtěli jej šířit, volně dostupný jej najdete zde. Kniha vyšla díky nadaci Rosy Luxemburgové.

 

Pokud však máte Čas:dorůst již dávno přečtený, mrkněte na novinky z nakladatelství Neklid. V českém překladu vyšla kniha Na obranu nerůstu od Giorgose Kallise, která je sbírkou esejů a textů, které zahrnují širokou škálu témat – od zeleného růstu a dějin ekonomie, přes ekonomickou krizi, až po science fiction a hollywoodské filmy. Druhou knihou je Imperiální způsob života od Ulricha Branda a Markuse Wissena.

 

Odvaha nerůst: nová metodická příručka pro neformální vzdělávání

Příručka Odvaha nerůst: Metody neformálního vzdeávání pro sociálně-ekologickou transformaci nabízí vzdělávatelům a vzdělávatelkám sadu metod a tipů jak na vzdělávání k sociálně-ekologické transformaci. I pro ty, kteří se ve vzdělávání až tak nepohybují, doporučujeme do příručky nahlédnout. Na straně 100 začíná Nerůstový argumentář, kapitola, kde se v pár větách vysvětlují nejčastější dotazy a nedorozumění týkající se nerůstu. Metodickou příručku si můžete vyzvednout zdarma ve Fair Bio obchodě nebo napište organizaci Re-set na info@re-set.cz, kteří vám rádi příručku zašlou poštou. Dostupná je také v online podobě zde.

Nerůstové číslo časopisu CEDIT

Máme radost, že i naše nerůstová (ne)konference, kterou jsme na podzim organizovali, inspirovala nové číslo časopisu CEDIT, které je celé věnováno právě nerůstu! Najdete jej zdarma k dispozici v budovách CEDu nebo online.

 

V CEDITu si můžete přečíst:

 • esej nerůstového výzkumníka Nathana Barlowa
 • rozhovor se socioložkou Lucií Trlifajovou: Co je důstojná práce aneb právo si musíš odmakat
 • esej sociologa Petr Mezihorák: Univerzální základní příjem jako cesta ke svobodné tvorbě?
 • analýzu dojmů z nerůstové sezóny HaDivadlo: Růst nerůst v HaDivadle
 • myšlenkovou mapu nerůstu od Eva Fraňková a Viktória Citráková
 • esej od Arawana Hayashi popisující základní nástroje Social Presencing Theatre
 • interaktivní nerůstový pracovní list od Adama Čajky a Anny Kárníkové
 • sumarizaci ankety mezi signatářstvem nerůstového dopisu ministru kultury
 • rozhovor s filosofem Bruno Latourem: Ekologie je nový třídní boj

České články:

Růst či nerůst?

O nerůstu se diskutuje už i v Lidových novinách! Komentátor Lidovek Marek Hudema tvrdí, že ekonomický růst odvrátí klimatický a ekosystémový kolaps. V reakci na něj Martin Čech z NaZemi kontruje, že ekonomický růst je právě jednou z příčin těchto problémů, kterých se nezbavíme, dokud se nezbavíme představy o nutnosti neustálého zvyšování produkce a spotřeby. Oba komentáře najdete v našem facebookovém statusu.

 

Otec nerůstu by oslavil sté narozeniny: kdo byl André Gorz?

Daniel Costa Jařab, nová posila našeho NaZemáckého nerůstového týmu, napsal článek o André Gorzovi, který byl jedním z otců nerůstu a dnes by slavil sté narozeniny.

„Cílem je osvobodit lidi, aby mohli vytvářet skutečné hodnoty, jež nejsou ani měřitelné ani směnitelné: pečovat o své blízké, zkrášlovat své okolí, vzdělávat se a produkovat věci, na něž v tržní společnosti nezbyl čas ani místo. Teprve to umožní (řečeno existencialistickým slovníkem) vnímat se jako subjekt vlastní existence: tedy být skutečně svobodný.” Gorz byl vizionář a jeho myšlenky jsou aktuální i dnes. Přečtěte si o nich více.

 

Klimatický summit postoupil vpřed bolestně pomalu. Je čas požadovat více

Redaktor Deníku N ve svém článku vysvětluje, proč se na mezinárodní klimatické konferenci COP27 znovu nepodařilo dohodnout na skutečně účinných řešeních změn klimatu a proč stávající řešení jako například emisní povolenky či kompenzační fond selhávají. Důvod shledává i v růstovém imperativu který ekonomiku ovládl a uvažuje o nerůstu jako o možném řešení, na kterém se však účastníci COP27 zatím sotva můžou dohodnout.

Novinky ze zahraničí:

Největší nerůstový výzkumný projekt v historii! Vědkyně Julia Steinberger spolu se svými kolegy Jasonem Hickelem a Giorgosem Kallisem získali grant EU ERC Synergy Grant ve výši 10 milionů eur, který začne platit 1. května 2023 a potrvá 6 let. Je to největší výzkumný projekt v historii nerůstu. Projekt nese název „REAL – A Post-Growth Deal“ a bude zaměřen na post-růstovou ekonomiku.

 

V The Guardian vyšel článek o bestselleru od japonského vědce Kohei Saito Capital in the AnthropoceneSaito popisuje příčiny stávajících celospolečenských problémů jako změna klimatu či globální nerovnost v kapitalismu a řešení těchto problémů vidí v nerůstu. Článek přibližuje základní myšlenky autora a pojednává o vlivu jeho knihy na japonskou a západní společnost.

 

Španělské politické hnutí Izquierda Unida (Sjednocená levice), jež je součástí stávající španělské vlády, se hlásí k nerůstu. V rozsáhlém rozhovoru pro 15/15/15 členové strany mimo jiné vyprávějí, jak došlo k příklonu k nerůstové vizi, jak se chystají promítnout myšlenky nerůstu do politického programu a jakou roli má nerůst ve stávajícím politickém boji a agendách dalších stran.

Zkracování pracovní doby je jedním z požadavků nerůstu. Zrovna tomuto tématu se věnuje rozsáhlý experiment, který loni započalo několik britských univerzit. Vědci zkoumají, jaké dopady na firmu a zaměstnance má přechod na čtyřdenní pracovní týden. Podrobnosti výzkumu přibližuje článek v The Guardian.

Podcasty

V prosinci se Tadeáš Žďárský stal hostem pořadu Živé mesto FM na Rádiu FM. Tadeáš vyprávěl o tom, jak dosáhnout blahobytu za pomoci nerůstu, jak se pojetí blahobytu v postrůstové společnosti promění a proč ekonomický růst spíše vede společnost opačným od blahobytu směrem. Mimo jiné se posluchač podcastu dozví o tom, jak se liší nerůst od ekonomie koblihy, kde nerůst sežene prostředky na taková opatření jako nepodmíněný příjem a jak se změní pojetí mužskosti v postrůstové společnosti.

 

Do podcastu Kolaps od Alarmu, si Jan Bělíček a Pavel Šplíchal pozvali Tadeáše Žďárského a Annu Kárníkovou. V díle přibližují koncept nerůstu, ambice nerůstového hnutí a vzpomínají na úspěšnou (ne)konferenci.

 

Videa

Post-růstová firma

Jakou podobu může mít nerůstový byznys? Nerůst neznamená konec podnikání. Jen musíme přehodnotit to, proč tady podniky jsou. Hlavním účelem firmy v postrůstovém světě by neměla být generace zisku, jak je tomu teď, ale naplňování potřeb lidí v rámci planetárních limitů.Chcete o podnikání v postrůstovém světě vědět víc? Podívejte se na přednášku Tadeáše pro Slušnou firmu.

 

Spravedlivá transformace směrem k postrůstové společnosti

V prosinci Evropský institut odborů uspořádal konferenci v Bruselu na téma Spravedlivá transformace směrem k postrůstové společnosti. Na YouTube kanálu organizace lze najít záznamy z panelových diskusí.

 

Například diskuse o energetice nastoluje vizi přechodu na obnovitelné zdroje na základě nerůstových hodnot a principů. Mimo jiné experti zmiňují, že je potřeba rapidně zmenšit energetickou spotřebu, šířit nové vzorce spotřebitelství v podobě decentralizace a energetických komunit a také zabránit šíření nerovností kvůli soukromým komerčním projektům či těžbě lithia a dalších nerostů ve státech Globálního Jihu.

 

Další diskuse pojednává o tom, jak se logika růstu a produktivity promítá do způsobu práce a jejího ohodnocení. Závislost na růstu totiž tlačí společnost k vysoké zaměstnanosti, a to nehledě na zvětšující se technologickou efektivitu. Je potřeba radikálně proměnit přístup k práci, což se neobejde bez reformy finančního systému včetně šíření lokálních měn, zavedení nepodmíněného příjmu a demokratického řízení firem s aktivním zapojením zaměstnanců.

 

Proběhlé přednášky

Věříme, že nerůst nabízí podnětnou analýzu na interpretaci dnešních krizí a taky nabízí konkrétní řešení, jak z krize ven. Jedním z našich dlouhodobých cílů je šířít akademické poznatky nejen pro širokou veřejnost, ale taky pro klíčové organizace a instituce, které prosazují různá řešení. A v roce 2023 se nám povedlo o nerůstu mluvit na těchto místech:

 • Ministerstvo životního prostředí (7.2.)
 • organizace České priority: Expertní think-tank usilující o integraci vědeckých poznatků akvalitních analýz do procesu tvorby a implementace veřejných politik (7.2.)
 • byznys komunita Red Button Edu (14.2.)
 • Školení pro slovenské pracovníky a pracovnice s mládeží

Co nás čeká?

Workshop o organizování 25.února

Nerůstová proměna není jen o šíření nových myšlenek pro lepší ekonomiku. Je i o moci ve společnosti, kterou momentálně drží nejbohatší ekonomické elity. Pokud chceme současný systém změnit, neobejdeme se bez aktivizace větší části společnosti a rozšiřování jednotlivých hnutí. Re-set proto organizuje už příští sobotu 25. února workshop o organizování, kde se v jednom dni seznámíme se základy organizování a zároveň se zamyslíme nad tím, jak některé jeho nástroje používat i v našich současných nebo plánovaných kampaních. Workshopem vás provede Ester Topolářová, která má s organizováním bohaté zkušenosti. Přihlásit se můžete zde. Pokud byste chtěli více informací, nebo máte konkrétní dotazy, kontaktujte: veronika.dombrovska@re-set.cz.

 

Post-růst v Evropském parlamentu!

15.-17. května se v Bruselu odehraje konference Beyond Growth, která je iniciativou 20 europoslanců a europoslankyň a klade si za cíl otevřít diskusi o post-růstové budoucnosti. Setkají se na ní představitelé a představitelky z politického spektra, akademie či neziskového sektoru.

 

Mezinárodní nerůstová konference v Záhřebu

A událostí roku bude určitě devátá mezinárodní nerůstová konference, která se koná každé dva roky, tentorkát se na ni vydáme do Záhřebu, kde se odehraje od 29. srpna do 2.září. “Planet, People, Care: It Spells Degrowth!” tak zní její heslo. Více informací naleznete na stránkách konference.

 

Konference ve Vídni

O něco blíže, ve Vídni, se 14. až 16. září odehraje šestý ročník Foundational Economy Conference. Letošní ročník je zaměřen na feministickou perspektivu a péči, digitální infrastrukturu nebo intersekcionální přístupy.

 

A pokud jste se dočetli až sem, potěšíme vás zasněženým pohledem z víkendového setkání pracovní skupiny nerůstu, které jsme si užili začátkem února ve Žďárských vrších. V nerůstovém hnutí plánujeme super věci – buďte u toho a sledujte nás!

Šiřte nerůstový newsletter

Naší dlouhodobou vizí je udělat z nerůstu celospolečenské téma, aby se o něm bavili lidé v televizi i v hospodě :). Tento newsletter by vám měl usnadnit (ne)pravidelný přístup k informacím ze světa nerůstu tak, aby vám neunikla žádná důležitá zpráva. Pokud znáte někoho dalšího, koho zajímá přímo nerůst, klimatická krize, krize bydlení, či téma nerovností, řekněte jim o tomto newsletteru! Také pokud máte vy nějaké zajímavé informace ze světa nerůstu, dejte nám vědět na nerust@nazemi.cz. Pokud znáte někoho, kdo by nerůstový newsletter rád odebíral, pošlete mu tento odkaz.

Podpořte nerůstové hnutí v ČR i finančně

V NaZemi jsme iniciovali jsme vznik české pracovní skupiny nerůstu, píšeme články, vzděláváme o něm další organizace, vyučující i studenty a studentky, zasíláme newsletter, propojujeme nerůstovou komunitu (např. prostřednictvím konference formátu Open space), máme v plánu zhotovit kvalitní web s podstatnými informacemi a novinkami v tématu. Všechny tyto aktivity vyžadují finanční zdroje, ale také lidské úsilí. Pokud vás základní myšlenky a hodnoty nerůstu oslovují a byli byste rádi, kdyby se o něm v českém prostředí mluvilo více, můžete nás podpořit libovolnou částkou zde. Tento newsletter vznil ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung Praha, děkujeme. Vděk patří i našim podporovatelům a podporovatelkám.

Chci podpořit nerůstové hnutí pravidelným či jednorázovým darem