Nerůstový Newsletter 04 XII/21

Ahoj všem podporovatelům a podporovatelkám nerůstu v ČR, 

poslední letošní newsletter otevřeme výzvou. Dnešním dnem spouštíme dvouměsíční šnečí kampaň na vznik nerůstového webu, skrze kterou chceme oslovit nerůstovou komunitu a vybrat 50 000 Kč. Budeme moc rádi, když nám s tím pomůžete.

Proč?

Přestože zájem o koncept nerůstu v České republice rychle stoupá, o nerůstu stále nejsou lehce dostupné a relevantní zdroje v češtině. Dochází tak k častému neporozumění a nerůstové hnutí musí odpovídat znovu a znovu na ty samé otázky. Naším cílem je vytvořit atraktivní web, jehož součástí budou nejen přehledné informace a odpovědi na nejčastější otázky ohledně nerůstu, ale také novinky z ČR i zahraničí či vzdělávací metodické materiály, videa a infografiky, které abstraktní koncepty nerůstu přiblíží srozumitelným způsobem. Web bude sloužit odborné i laické veřejnosti, novinářům a novinářkám, aktivistům a aktivistkám.

V NaZemi je naším dlouhodobým cílem, aby se nerůst stal součástí veřejné debaty a povídali si o něm i lidi v hospodách. Chceme, aby větší část společnosti začala hledat způsoby, jak se osvobodit od logiky neustálého růstu a produktivity, a zaměřila se na kvalitní život pro všechny uvnitř planetárních mezí. Přehledný a atraktivní web je pro nás jedním z důležitých milníků na cestě za tímto cílem.

Pokud můžete, přispějte libovolnou částkou a sdílejte naši šnečí vánoční kampaň na sociálních sítích – facebooku, či instagramu. 

Proč je hlavním motivem naší kampaně šnek?

Šnek je symbolem nerůstového hnutí, nejen proto, že je pomalý – narozdíl od naší neustále zrychlující společnosti – ale šnek také staví jemnou architekturu své ulity tak, že přidává stále větší spirály jednu za druhou, v určitý moment se náhle zastaví a spirály vine zpět opačným směrem. Ve skutečnosti by jen jedna větší spirála navíc zvětšila ulitu šestnáctkrát. To už by šneka přetížilo. Jakékoli zvýšení produktivity šneka by sloužilo pouze k vyrovnání potíží, které by vznikly zvětšením ulity nad její dané hranice. Schopnost šneka opustit exponenciální růst, který si na určitou dobu osvojil, je symbolem nerůstového hnutí.

Pozvánky:

Česká kobliha

Pábení chystá přizpůsobit model koblihy do českého prostředí a hledají další odborníky a zájemce, kteří by chtěli na modelu spolupracovat. První setkání proběhne online již v pátek, 10. 12. 2021. Více informací k přečtení zde.

Otevřený prostor 2022 – Green New Deals ( 2. – 6. února 2022)

Evropský, americký, český… kolik těch dealů vlastně je a v čem se (ne)liší? Může některý z nich být cestou k udržitelnosti a ekonomické demokracii? Nebo jde jen o další zeleně nalakovaný pokus o věčný růst? Jaký by byl ideální green new deal? V jaké podobě, v jakém měřítku? Trast pro ekonomiku a společnost vás zve na již 15. otevřený prostor, kde bude hostkou Maja Hoffmann, německá akademička a aktivistka hnutí nerůstu. Přihlašovat se můžete do Vánoc a více informací najdete zde.

Novinky ze zahraničí

Nový report Evropské agentury životního prostředí

Evropská agentura pro životní prostředí znovu tematizuje růst! Po reportu Growth without economic growth, ze začátku tohoto roku, vydala 30. listopadu mnohem obsáhlejší report Reflecting on green growth, Creating a resilient economy within environmental limits. Jeho hlavním sdělením je, že Evropa by měla transformovat svoji ekonomiku tak, aby zajistila společenský well-being i za cenu nižšího HDP. Kromě běžných strategií decouplingu jsou v reportu popsány strategie, které by měly vést k menší závislosti evropských států na ekonomickém růstu.

Odklon od ekonomického růstu jako téma v britském parlamentu

Členka britského parlamentu Caroline Lucas zde vedla debatu o problematičnosti politického cíle růstu HDP, který brání klimatickým snahám a zvyšuje nerovnosti, a volá po tom, aby Británie adoptovala rámec wellbeing ekonomik – podobně jako Nový Zéland, Island či Skotsko. Na proslov Caroline Lucas a následné reakce se můžete podívat zde (v nahrávce od 16:58:50).

Nerůstová prezidentská kandidátka ve Francii

Deplhine Batho, bývalá francouzská ministryně životního prostředí, kandidovala v prezidentských Zelených primárkách s nerůstovou rétorikou. Z pěti kandidátů a kandidátek se nakonec umístila na třetím místě a neprošla tak do druhého kola, které vyhrál člen Evropského parlamentu Yannick Jadot. Kandidatura Batho a explicitně nerůstová rétorika bezpochyby přispěly k rozšíření povědomí o nerůstu a také přivedla ostatní kandidáty a kandidátky k reakcím na vizi nerůstu během předvolebních debat, které jsou přístupné bohužel pouze ve francouzštině. Více o jednotlivých kandidátech a kandidátkách si můžete přečíst v článku French Greens at the Crossroads.

Proběhlé akce

Ve spolupráci se Slušnou firmou jsme v polovině listopadu zorganizovali konferenci Nerůst jako alternativa k růstovému kapitalismu. Po šesti prezentacích, které přibližovaly různé části nerůstového myšlení, následovala panelová diskuze se všemi přednášejícími. Byla to pravděpodobně první konference pro veřejnost, kde jsme se na téma nerůstu dívali opravdu komplexně z různých úhlů pohledu – nerůst a lokalizace, nerůst a finanční systém, nerůst ve vztahu ke globálnímu jihu, strategie společenské transformace, či nerůst na úrovni organizace. Na konferenci vystoupili Eva Fraňková, Anna Kárníková, Arnošt Novák, Tadeáš Žďárský, Adam Čajka a Josef Patočka. Ze všech prezentací vznikla kvalitní videa, která jsou postupně zveřejňována na youtube kanálu Slušné firmy.

Máme radost, že se téma nerůstu dostává do nových kruhů!

Zdroje ke studiu

Teorie zeleného růstu stojí na teorii tzv. decouplingu – tedy tezi, že růst HDP je možné oddělit od produkce skleníkových plynů či materiálů. Jedním z hlavních argumentů nerůstu je, že emisní decoupling je dosažitelný, ale v praxi nebude v růstové ekonomice dostatečně rychlý, a že materiální decoupling není možný ani teoreticky. Timothy Parrique, jedna z největších autorit na decoupling na světě v poslední době publikoval tři hodinové přednášky o decouplingu. Věřím, že mohou posloužit jako skvělý studijní materiál pro každého, kdo chce decouplingu porozumět více do hloubky:

Knihy

  • V českém jazyce také v poslední době vychází knihy, které kritizují základní předpoklady mainstreamové ekonomie. Z poslední doby
  • Kdo vaří ekonomům od Katrine Marçal z družstevního nakladatelství Ideabooks, která přináší feministickou kritiku současné ekonomie.
  • Malé je milé aneb jak by vypadala ekonomie, které by záleželo na lidech – Ernst Friedrich Schumacher – nakladelství Kořeny. Tato kultovní kniha ekologické ekonomie je 50 let stará, ale přesto stále aktuálnější.
  • Chcete si přečíst něco o nerůstu a nebaví vás číst online? V NaZemi v Brně máme knihovnu, kterou neustále rozšiřujeme o nejnovější nerůstové tituly. Některé z nich můžete najít na této fotce, další v online vyhledávači zde. Pokud vás zajímá nějaká kniha s nerůstovou problematikou, kterou nemáme, napište nám.

A ještě zajímavost na závěr. O fenoménu bullshit jobs jste už možná slyšeli – věděli jste ale, že existuje i bullshit job generator. Vygenerujte si titul “práce na hovno” :).

 

Za celý nerůstový tým NaZemi Vám přejeme klidné Vánoce a vše dobré do nového roku. Moc oceníme, pokud budete naši kampaň na vznik nového nerůstového webu šířit na vašich sociálních sítích. Děkujeme.