Naděje na novou evropskou legislativu, která zlepší pracovní podmínky

Máme před sebou nyní skutečnou možnost, že se zlepší pracovní podmínky pro mnoho lidí pracujících v globálních dodavatelských řetězcích a stejně tak životy komunit v místech výroby, které jsou často ohroženy činností globálního byznysu.

Ve středu 27. ledna 2021 se bude na půdě Evropského parlamentu hlasovat o důležitém reportu, který by mohl vést k novému zákonu pro firmy v Evropské unii. Tento report vyzývá Evropskou komisi, aby začala připravovat legislativu, která má ustanovovat povinnost tzv. náležité péče v oblasti lidských práv (human rights due diligence) pro firmy. Report zpracoval jeden z výborů Evropského parlamentu – Výbor pro právní záležitosti. Členem tohoto výboru je i jeden český Europoslanec, Jiří Pospíšil. Pokud bude ve středu ve výboru report odhlasován, bude se o něm hlasovat na plenárním zasedání Evropského parlamentu na začátku března. 

Jak můžete nyní pomoci na cestě k této legislativě? 

1. Pomozte přesvědčit Jiřího Pospíšila, českého člena Výboru pro právní záležitosti, aby pro tento report ve středu hlasoval. Zašlete mu e-mail (inspirovat se můžete v návrhu níže) na jiri.pospisil@europarl.europa.eu.

Vážený pane Pospíšile,

Jsem občanem České republiky a již nechci kupovat výrobky, které byly vyrobeny za porušování lidských práv. Myslím si, že firmy v Evropské Unii by měly být odpovědné za své aktivity a neměly by těžit z ničení životního prostředí a porušování lidských práv po celém světě.

I na území České republiky jsou prodejny obchodů, které mají zisky z produktů vyrobených za nedůstojných podmínek. Příkladem je požár továrny v Pákistánu v roce 2012, který zabil 260 lidí. Tato továrna dodávala oblečení pro německou společnost KiK, která prodává své zboží i v České republice. 

Proto na Vás apeluji, abyste 27. ledna hlasoval ve prospěch reportu o náležité péči v oblasti lidských práv a odpovědnosti společností ve Výboru pro právní záležitosti v Evropském parlamentu.

Zejména jde o článek 20a COMP 35, který obětem umožní řádný přístup k unijním soudům za újmu, kterou utrpěli.

Vašeho europoslance můžete kontaktovat i na twitteru nebo facebooku:

https://www.facebook.com/judr.jiri.pospisil

2. Podepište petici a sdílejte ji se svými přáteli a rodinou. Můžete tak učinit až do 8. února. Tato petice apeluje na Evropskou komisi, aby začala tvořit zákon o dodavatelských řetězcích. 

https://www.enforcinghumanrights-duediligence.eu/