Desítky parků se proměnily v galerii, která seznámila s podmínkami výroby bot
Přesně 70 parků hostilo první říjnový týden Výstavu na stromech s podtitulem Poznej své boty. Na 15 plakátech s fotografiemi od mezinárodně oceňovaného bangladéšského fotografa GMB Akashe se kolemjdoucí dozvěděli, co vše se skrývá za zpracováním kůže pro náš trh či výrobou bot. Akce se konala od 1. do 8. října během Týdne důstojné práce. Na řadě míst proběhl i doprovodný program.
„Po zhlédnutí výstavy návštěvníci získali představu o pracovních podmínkách dělníků a dělnic, kteří v Bangladéši na předměstí Dháky zpracovávají kůži a vyrábí z ní boty,“ uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi. Výstava upozorňila veřejnost rovněž na souvislosti a důsledky našeho nákupního chování, a co můžeme změnit my jako spotřebitelé nebo firmy.
Pokud na výstavu zavítaly skupiny školáků či například skautské oddíly, mohly si předem stáhnout od organizace NaZemi metodiku, pomocí níž se o tématu interaktivní formou dozvěděly více. Prozkoumaly, kolik práce a nejistoty se skrývá za výrobou bot a co mohou sami udělat pro zlepšení pracovních podmínek v obuvnickém průmyslu. K dispozici měly mj. videa a příběhy dělníků i dělnic, kteří se objevují na plakátech výstavy.
Výstavu v jednotlivých městech organizovali aktivní lidé jako například skautští vedoucí, pedagogové a pedagožky, studenti či studentky, vedoucí ekocenter či zástupci a zástupkyně státní správy.
„V roce 2014 bylo na celém světě vyrobeno více než 24 miliard párů bot. Celkem 88 % světové produkce přitom pochází z Asie. Pro obuvnický průmysl jsou typické extrémně nízké mzdy a dlouhé nucené přesčasy, jakož i dětská práce. Dělníci a dělnice pracují v nebezpečných pracovních podmínkách. Hrozí jim vyšší riziko rakoviny, mají dýchací potíže a trpí onemocněními kůže, častá jsou i zranění,“ uvedl Petr Mareš, který v NaZemi vede kampaň „Obuj se do toho“ (www.obujsedotoho.cz) za lepší pracovní podmínky v obuvnickém průmyslu. Největším vývozcem obuvi je Čína, kde se v roce 2014 vyrobilo přibližně 15,7 miliard párů bot, následuje Indie, Brazílie, Vietnam a Indonésie.
Výstava na stromech se konala již druhým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Je ojedinělá tím, že proběhla na desítkách míst po celé ČR ve stejný čas. Loňský ročník se věnoval podmínkám pěstitelů kávy v Guatemale a Mexiku. Příští rok mají pořadatelé z NaZemi v plánu zaměřit výstavu na pracovní podmínky pěstitelů banánů z Panamy a Kostariky.
Seznam míst a více informací o akci najdete na www.vystavanastromech.cz či na facebooku.
O pracovních podmínkách při výrobě obuvi přijede do České republiky debatovat od 20. listopadu jeden z dělníků pracujících v továrně v indickém městě Agra, kde se šijí boty pro společnost Metro Shoes (značky Clarks, Crocs a mnohé další) dodávající boty i na český trh. Debaty se rovněž zúčastní představitel organizace hájící práva tamních dělníků a dělnic. Aktuální informace naleznete v průběhu měsíce listopadu na www.nazemi.cz.