Život se supermarkety: promítání a diskuze

Kdy jste naposledy nakupovali v supermarketu? Včera, dnes? Obchodní řetězce jsou hlavním místem, kde Češi i jiní Evropané nakupují potraviny. Jejich působení má ale mnoho dopadů i mimo naše žaludky a peněženky. Pojďte je s námi prozkoumat!

Co se bude dít?

Promítání filmu Cenová válka o banány – příliš laciná rozhodnutí (40 min)

Na příkladu banánů uvidíte, jaké jsou obchodní taktiky supermarketů. Tušili jste, že banán slouží jako vějička, která láká zákazníky do supermarketů, a ty na nich ve skutečnosti nevydělávají? Banány jsou dlouhodobě jedno z nejoblíbenějších druhů ovoce. Přitom jde o ovoce, které je dlouhodobě nejlacinější, ačkoliv jeho pěstování není vůbec jednoduché. Diskontní řetězce totiž vedou cenovou válku; jak mezi sebou, tak i vůči dodavatelům. Na jedné straně válečné fronty stojí spokojení zákazníci s košíky plnými banánů v ceně pod 1 Euro za kilogram, na straně druhé dělníci na plantážích, kteří na snahu o co nejnižší náklady doplácejí.

Promítání filmu proběhne v rámci ozvěn festivalu Life Sciences 2015.

Jak fungují supermarkety?

Diskuze o supermarketech, jejich praktikách vůči spotřebitelům i dodavatelům a dopadu jejich působení v různých oblastech. Hostem bude Barbora Trojak z Ekumenické akademie Praha, koordinátorka kampaně Za férové banány! a spoluautorka výzkumu o neférových praktikách českých supermarketů.

KDY: 1. 12. 2015 od 18:00

KDE: Bajkazyl Brno, Dornych 420/2a