Založení organizace

V roce 2003 se několik studentů a pracovníků nevládních organizací rozhodlo přinést koncept fair trade do České republiky. Zakládají proto občanské sdružení Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání se sídlem v Brně.

Sdružení se stává společně s Ekumenickou akademií Praha a o.p.s. Jeden Svět zakládajícím členem Asociace pro fair trade. Koncept fair trade byl v té době v České republice v podstatě neznámý a fairtradové výrobky zde nebyly k dostání. Jeden Svět prodával ve svém obchůdku pouze několik fairtradových řemeslných výrobků. Protože jsme zjistili, že nemůžeme spotřebitele vzdělávat o něčem, co si pak naëmají šanci koupit, založili jsme později malý obchůdek vedený dobrovolníky – byli jsme první, kdo v České republice začal od roku 2004 prodávat fairtradové potraviny.

Zároveň jsme brzy přišli na to, že jen fair trade nám nestačí, a že je potřeba věnovat se vzdělávání dětí, žáků a studentů. Brzy tedy přidou naše první vzdělávací projekty. Do té doby jsme ale fungovali jako para dobrovolníků – nikdo z nás nebyl zaměstnancem.