Výzva společnosti Baťa: nešlapejte po právech zaměstnanců továren!
Odboroví předáci a řada dalších dělníků a dělnic byli po protestech a stávce v továrně Palla & Co. na Srí Lance (bývalý dodavatel společnosti Baťa) neoprávněně propuštěni. Jejich situace je velice problematická. Majitelé továrny také údajně vyzvali další továrny v regionu, aby nezaměstnávali jejich bývalé zaměstnance.
Společnost Baťa brzo po protestech a stávce dělníků přerušila obchodní vztahy s továrnou. Připustila, že přistoupila k taktice „cut and run“, přičemž se představitelé společnosti Baťa nepokusili situaci efektivně řešit. Společnost tak zcela selhala v souvislosti s možností zamezení jasného porušování zaměstnaneckých práv.
Představitelé společnosti Baťa svoje přerušení obchodních vztahů obhajují porušením svého kodexu pro dodavatele, kterým by se měli všichni partneři řídit. Skutečnost, že je dodržování tohoto kodexu evidentně nedostatečně kontrolováno a že se společnost nepokusila najít vhodný způsob nápravy, který by pomohl dělníkům v nepříznivé situaci, dokládá, že společnost Baťa přispěla k porušení dohod týkajících se mezd a k nezákonnému propuštění dělníků a je spolu s majiteli Palla & Co. zodpovědná za situaci, přestože již z továrny zboží neodebírá.
Ve shodě s UN Guidining Principles on Business and Human Rights proto jménem Clean Clothes Campaign vyzýváme představitele společnosti Baťa, aby neprodleně oslovili zástupce srílanských odborů FTZ&GSE a napomohli k nastolení smysluplného dialogu mezi dělníky a majiteli dodavatelské továrny Palla & Co., který povede k vyřešení problematické situace.
Společnost Baťa by jistě souhlasila s tvrzením, že by se se všemi dělníky, kteří pro ni vyrábějí, mělo jednat férově a s respektem.
Řekněte proto společnosti Baťa, aby se ke své odpovědnosti postavila čelem!
Na FB profil společnosti můžete vložit obrázek s jasným vzkazem.
Předem děkujeme.
Více informací zde.