Úspěch v Kambodži: odboráři byli propuštěni

Všichni zadržení kambodžští odboráři i další zástupci pracujících, kteří demonstrovali za navýšení minimální mzdy, byli po téměř pěti měsících propuštěni na svobodu. Stalo se tak i díky tlaku mezinárodních odborových svazů, nevládních organizací a řady oděvních značek, které v Kambodži vyrábějí své produkty.

Kambodža patří mezi země, kde jsou soustavně porušovány mezinárodní pracovní standardy. Global Rights Index, který vydala nedávno mezinárodní odborová konfederace (ITUC), řadí Kambodžu v souvislosti s právy zaměstnanců mezi ty nejhorší. Práva na sdružování v odborech, kolektivní vyjednávání i stávku jsou dlouhodobě potlačována a zaměstnanci dodavatelských oděvních továren, kteří se aktivně dovolávají svých práv, čelí represím. Výdělky pracujících v kambodžském oděvním průmyslu patří mezi ty nejnižší na světě. V současnosti je mzda na úrovni 100 USD, což představuje pouhých 25 % důstojné mzdy. Je tedy zřejmé, že možnost zaměstnanců továren uživit se vlastní prací je prakticky nenaplnitelná.

Nespokojenost pracujících se naplno projevila krátce před koncem minulého roku. Na 24. prosince byla vyhlášena generální stávka a následovaly demonstrace za navýšení minimální mzdy na 160 dolarů. Ty byly násilně potlačeny, vyžádaly si oběti na životech a jejich organizátoři byli zadrženi a uvězněni. Mezi zatčenými byl také prezident asociace Independent Democracy of Informal Economy Association (IDEA) Vorn Pao, který je považován za lídra protestů.

Na nepříznivou situaci pracujících záhy reagovala v rámci kampaně FREE THE 23! řada nevládních organizací a odborových svazů požadavkem na okamžité propuštění všech zadržených. Následovaly dopisy relevantním ambasádám poukazující na nutnost dodržování lidských práv. Prostřednictvím otevřeného dopisu na kambodžskou vládu apelovaly v tomto duchu i významné oděvní značky.

Přestože kambodžská vláda čelila obrovskému mezinárodnímu tlaku, neustále přerušovaný soudní proces skončil propuštěním všech zadržených až 30. května. I když verdikt soudu v Phnom Penhu znamená pro organizátory demonstrací i další protestující podmíněné tresty a poměrně vysoké finanční pokuty, lze jej považovat v jistém slova smyslu za vítězství. Prezident kambodžských odborových svazů  Ath Thorn se k rozsudku vyjádřil následovně: „Vlastně jsme opravdu překvapení a nadšení, že se vláda a soud nakonec rozhodli propustit 23 politických vězňů, kteří byli obžalováni bez pádných důkazů. Jejich propuštění je výsledkem značného tlaku oděvních značek, mezinárodních organizací jako ITUC, UNI a CCC a také zahraničních ambasád.“

Kambodžské odbory, nyní budou usilovat o úplné omilostnění všech odsouzených, přestože je jejich postavení ve společnosti stále velice nejisté. Zároveň budou pokračovat ve vyjednávání o navýšení minimální mzdy na 160 USD a spolu s mezinárodní podporou nadále požadovat důstojné pracovní podmínky. Ath Thorn dodává: „Toto významné vítězství je dobrým signálem pro pracující, stejně tak jako pro všechny občany Kambodži. Je základem našeho úspěchu v boji proti represím a brutálnímu potlačování odborů.“

Kambodžský případ potlačování lidských práv zaměstnanců tak znovu dokazuje, že solidarita a podpora nevládních organizací a mezinárodních odborů je úspěšná. Může vést k reálným změnám a pomoci pracujícím na cestě k důstojnému životu.

 

Další informace:

 

Fotografie, zdroj: The Cambodia Daily