Únor v Centru Syřiště

Centrum Syřiště, místo setkávání dobrovolníků a aktivních jedinců, kteří se chtějí bavit o aktuálních společenských otázkách a zároveň aktivně trávit svůj volný čas, vás zve v únoru na tyto akce.

 

5. 2. 19.30 Post Tenebras Lux

Fascinující snímek jednoho z nejzajímavějších mexických režisérů současnosti Carlose Reygadase (Bitva na nebi, Japon). Nejmagičtější film roku 2012 oceněný Cenou za režii na festivalu v Cannes. Snímek zachycuje osudy mladé rodiny, která se z města odstěhuje na venkov. Střet s realitou venkova však není tak poetický, jak se na první pohled zdálo. Místní jsou nedůvěřiví, vztahy na venkově jsou ovlivněny událostmi z dávné minulosti, mladý pár provokuje svým stylem života a stavbou opulentního, moderního domu. To vše ještě podpoří to horší ve vztahu mladého páru, který si musí uvědomit, že „život v přírodě” jim nezaručí lásku a spokojenost.

12. 2. 19.30 Vězení umění

Film Radovana Síbrta o vězení, umění, hranici našeho myšlení a svobodě (nejen ve vězení). Pět předních českých výtvarníků (Pavel Sterec, Michal Pěchouček, Pasta Oner, Karel Kunc a Tereza Damcová) vstupuje do prostoru věznice, aby zde se svými novými spolupracovníky z řad vězňů začali tvořit. Omezení tohoto světa ale otevírají nové hranice fantazie a uměleckého projevu. Jak je vlastně tento projev svobodný? Co jej určuje? A kdo je vlastně svobodný?

20. 2. 19.30 Hravý večer v Syřišti

Ve druhé půlce února jste zváni na večer stolních her jako jsou Osadníci z Katanu či Citadela. Zahrát si můžeme také stolní tenis.

24. 2. 19.30 Vlčí hory

Příběh o znovuzrození evropské divočiny, ve které vlk, zubr, medvěd a další vzácná zvířata žijí svobodně tak jako před stoletími. Prostřednictvím dokumentu Erika Baláže s námi nahlédnete do nespoutaného území Východních Karpat, v minulosti známých jako Vlčí hory.

26. 2. 19.30 Orphans of the Sahara: Return, Rebelion and Exile

Na konci února si promítneme další z dokumentů z dílny Al-Jazeery, tentokráte o kočovných Tuarezích. Více než dvouhodinový snímek popisuje strastiplný návrat Tuaregů do Mali a Nigeru a jejich bojovné snahy o vytvoření vlastního nezávislého státu.

V březnu se můžete těšit na:

  • přednášku o mikropůjčkách v Tanzánii
  • předprojekci dokumentů festivalu Jeden svět
  • promítání filmu Je to jen vítr a dalších snímků

Kde nás najdete: NaZemi, Kounicova 42, Brno
Kontakt: syriste@nazemi.cz
https://www.facebook.com/centrumsyriste

VSTUP NA VŠECHNY AKCE JE ZDARMA.