Tisíce lidí podpořilo své pěstitele na Férové snídani

Na 137 místech České republiky dalo na Světový den pro fair trade více než pět tisíc lidí jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Stalo se tak na pikniku s názvem Férová snídaně NaZemi, který podporuje fairtradové a lokální pěstitele. V ČR se slavil už popáté. Na některých místech pršelo, jinde počasí pikniku přálo a vykouklo i sluníčko.

„Déšť jsme odehnali dobrým jídlem a náladou.“ „Bylo to super a snídaně se nám protáhla až do oběda.“ „Baví nás podporovat pěstitele fairtradového kakaa, ale máme rádi třeba také máslo od lounského farmáře.“ Takové zprávy dnes zaznívaly z úst místních organizátorů Férové snídaně NaZemi.

Voňavé bábovky, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečené pečivo, fairtradová káva, čaj nebo kakao. To byly nejčastější pochutiny, které si účastníci doma připravili a přinesli s sebou na férový piknik. „Syn Daniel připravil ráno salát se zeleninou z naší zahrádky, já upekla buchtu z celozrnné mouky a fairtradového třtinového cukru,“ uvedla Eliška Pavelková, která přišla na brněnskou Férovou snídani s celou rodinou. „Měli jsme možnost ochutnat domácí sýr, koláče a bábovku, výborné fairtradové čokolády, kávu a čaj. Hrála příjemná hudba. Děti využily malování na obličej. Dospělí diskutovali nad významem fair trade a vyměňovali si recepty,“ přiblížil atmosféru v Rychnově nad Kněžnou Josef Solár.

Nejvíce lidí (200) posnídalo v Rožnově pod Radhoštěm a v Mostě, kde piknik připravovali žáci ze ZŠ Most Svážná a ZŠ Most Václava Talicha. První ze jmenovaných škol se od roku 2013 pyšní titulem Fairtradová škola a druhá o tento titul právě usiluje. V případě získání titulu se stane již 13. Fairtradovou školou v ČR. V Česku máme rovněž devět Fairtradových měst – jako poslední se přidala minulý měsíc Kroměříž. Tam dnes v Podzámecké zahradě posnídalo na 80 lidí. Vedle větších měst se snídalo i v malých vesničkách, v Nové Cerekvi přišla na snídani polovina vesnice, tj více než 20 lidí.

„Férová snídaně je příjemnou komunitní akcí. Sešli se na ní aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme a dostaneme se na 137 míst,“ sdělil celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun.

Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.

Tuto tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.

Fotografie z Férové snídani NaZemi v tiskové kvalitě najdete zde. Prohlédnout si je můžete také na facebooku tady.