Proč si vybrat sociální podnik Obchod NaZemi, s. r. o.

Před rokem jsme jakožto jediný vlastník založili sociální podnik Obchod NaZemi, s. r. o. Proč jsme to udělali a proč by vás náš sociální podnik mohl zajímat? Čemu jsme se v průběhu roku věnovali? A jak se v obchodě realizují naši dobrovolníci?

Již před deseti lety začala nevládní nezisková organizace NaZemi provozovat svůj specializovaný fairtradový obchod. Naším přáním tehdy bylo nabízet českým spotřebitelům co nejširší sortiment fairtradových výrobků a poskytovat zákazníkům co nejvíce informací o zboží, které si kupují. Náš obchod jsme už tehdy provozovali především díky našim dobrovolníkům, kteří v obchodě nejen prodávali, ale také se starali o mnoho dalších činností. Tak je tomu i dnes – dobrovolníků pracujících alespoň pár hodin v měsíci pro Obchod NaZemi je téměř 35. Díky výpomoci při prodeji ve fairtradovém obchůdku jsem získal spoustu nových zkušeností jak komunikovat a jak se chovat k zákazníkům. V přátelském prostředí našeho obchůdku můžu také diskutovat při popíjení vynikající kávy,“ říká k tomu jeden z dobrovolníků Jaroslav Biolek.

V současné době spadá pod Obchod NaZemi několik dílčích „projektů“. Prvním z nich je provoz kamenného obchodu v Brně na Pekařské ulici 22. Tento obchod nabízí to nejzajímavější v Česku dostupné fairtradové zboží, ať už se jedná o potraviny, kosmetiku, sklo, dekorace, oblečení nebo šperky. Naší druhou aktivitou je internetový obchod na adrese obchod.nazemi.cz. E-shop jsme spustili na podzim roku 2012 s tím, že bychom rádi dali možnost nakoupit si zboží od NaZemi také lidem mimo Brno. S prvními dvěma projekty souvisí také nabídka komisního a velkoobchodního prodeje, která je určena především různým menším prodejním místům, ať už se jedná o čajovny, kavárny, malé obchody nebo třeba různá ekocentra a nevládní organizace.

Důležitým projektem Obchodu NaZemi je také prodej vlastní zrnkové kávy. Fair Café je směs kvalitní arabiky ze Střední Ameriky a robusty z Tanzanie. Tato směs je určena především pro přípravu výborného espressa, míchána a pražena je pro nás na zakázku v pražírně Mocca d’Or v Holandsku. Kávu Fair Café nabízíme hlavně do firem, a to v balení po 1 kg. Máme ale také malé čtvrt kilové balení, které je vhodné pro běžný prodej a následné domácí použití.

V Obchodě NaZemi jsme vytvořili chráněné pracovní místo. Toto místo je vyhrazeno především pro administrativní a účetní podporu všem našim aktivitám. I díky tomu je možné, aby si firmy nákup zboží od Obchodu NaZemi započetly jako náhradní plnění.  

Proč tedy nakupovat v Obchodě NaZemi? Veškeré zisky našeho sociálního podniku jsou použity na vzdělávací a osvětovou činnost naší nevládní neziskové organizace NaZemi. V obchodě i na e-shopu nabízíme pouze kvalitní a osvědčené fairtradové výrobky – pokud nebudete spokojeni, rádi to napravíme. Vždy se snažíme být o krok napřed, proto pro vás vyhledáváme to nejlepší zboží u několika zahraničních dodavatelů. V kamenném obchodě se můžete potkat s mnoha milými lidmi, kteří vás budou obsluhovat, našimi skvělými dobrovolníky. Nakupování na Pekařské 22 si můžete zpříjemnit také čerstvě připravenou kávou s sebou. Nákupem v Obchodě NaZemi podpoříte fungování chráněného pracovního místa a pokud jste firma, nákupy u nás si můžete započíst do náhradního plnění. 

Obchod NaZemi – správná rozhodnutí existují!