Předvolební debata: Kdo určuje pravidla – občané nebo byznys?

Kandidáti ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS i Strany zelených se sejdou na předvolební debatě na téma Transatlantického obchodního a investičního partnerství a regulace korporací. 

Na veřejnost v poslední době prosakují informace o tzv. Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi Evropskou unií a USA. Velkou pozornost přitahuje část týkající se ochrany investorů. Ti by mohli zažalovat jednotlivé vlády, pokud by jejich zákonná opatření například v oblasti bezpečnosti či standardizace zboží negativně ovlivnila zahraniční investice.

Jak je možné, že občané EU o smlouvě téměř nic neví a všechna jednání probíhají za zavřenými dveřmi? Jaké dopady by mohla mít tato dohoda na životy Evropanů? Do jaké míry jsou naši demokraticky volení zástupci ovlivňováni lobbyingem byznysu? Jednají politici v zájmu akcionářů nebo v zájmu všech občanů?

 EU jedná zároveň o zavedení povinnosti nefinančního reportování pro některé společnosti – jedná se tak v podstatě o další krok v regulaci byznysu, který by musel zveřejňovat dopady své činnosti na životní prostředí či dodržování lidských práv. Kdo by měl určovat pravidla pro jednání firem? Je demokratická kontrola korporací možná a potřebná? Kdo by měl nést odpovědnost za jednání korporací a negativní dopady jejich činnosti?

Hosté:

Dita Charanzová, kandidátka ANO

Zuzana Brzobohatá, kandidátka ČSSD

Jakub Stárek, kandidát ODS

Michaela Suchardová, kandidátka Strany zelených

Eduard Hulicius, kandidát KDU-ČSL

Petr Janský, ekonom IES FSV UK a think tanku IDEA při CERGE-EI

Moderuje:

Aleš Chmelař, Středisko pro výzkum evropských politik

Datum a místo konání: pondělí 5.5.2014, od 19h, Akademické konferenční centrum (Husova 4a, Praha 1)