Oslavte s námi Týden globálního vzdělávání

Ve 47 zemích světa se chystá od 15. do 23. listopadu oslava vzdělávání! Poprvé budeme slavit Týden globálního vzdělávání i v ČR. Přidejte se v Praze, Brně, Olomouci a Horním Maršově. Tématem je: Víme, co jíme? Během tohoto týdne budete mít možnost se zapojit do diskuzí, shlédnout zajímavé výstavy a filmy. Vstup na akce je zdarma. Více o programu naleznete na www.globalnivzdelavani.cz. Třem brněnským základním školám nabízíme zdarma dva vzdělávací programy – Hořká chuť čokolády či Skvrny na banánech. Zájemci pište na martina.pavlickova@nazemi.cz.

Brněnské akce:

  • 12. listopadu (od 19:00 hod.): Pod slupkou tma: povídání o banánech (kavárna Morgal) 

    Banány najdete v supermarketu většinou hned na začátku, u vchodu. Obchod vám tím říká: „U nás je všechno veselé, levné a čerstvé, pojďte dál!“ Každodenní realita lidí, kteří banány v Latinské Americe nebo Africe pěstují, ale už tak veselá není: horko, vlhko, nekonečné hodiny práce v prostředí zamořeném chemikáliemi, to všechno za mizerný plat. Pojďte s námi objevit, co se doopravdy skrývá pod slupkou nejoblíbenějšího ovoce na světě! Povídat si budeme s Barborou Mrázkovou, autorkou fotografií výstavy Pod slupkou tma, která vznikla při výpravách do fairtradových banánových družstev ve Střední Americe.

  • Úterý 18. listopadu: „Food Savers“ (18:30–20:00 hod.) – promítání dokumentu o současném konzumerismu. Film navazuje na úspěšný dokument „Z popelnice do lednice“ a zaobírá se i tím, jaké přístupy a řešení mají opravdu smysl. Film promítáme jako ozvěny festivalu Alimen Terre/Země na talíři s laskavým svolením SCHNITTSTELLE Film, THURN Film. Po promítání bude následovat beseda s hosty (Centrum Syřiště, NaZemi, Kounicova 42).
  • Středa 19. listopadu: Úvod do globálního vzdělávání (17:00–18:30 hod.) – seminář pro současné a budoucí pedagogy. Na seminář se registrujte na martina.pavlickova@nazemi.cz – nejpozději do 16. 11. (Centrum Syřiště, NaZemi, Kounicova 42).
  • Čtvrtek 20. listopadu – „100 lidí 100 chutí“ (17:00–19:00 hod.) – vzdělávací program o tom, co kdo jí, a jak to souvisí se světem okolo nás. Zvána je široká veřejnost. (Centrum Syřiště, NaZemi, Kounicova 42).

 

Týden globálního vzdělávání pořádá North-South Centre při Radě Evropy už od roku 1999. Jeho cílem je podpora výuky globálních témat v evropských školách. Každoročně vyzývá k účasti školy a organizace ze 47 zemí. V letošním roce se Týden globálního vzdělávání zaměří na téma potravinové bezpečnosti a zodpovědné spotřeby jídla. Letos poprvé se do celoevropské akce může zapojit i česká veřejnost prostřednictvím neziskových organizací NaZemi, Varianty – Člověk v tísni, ADRA, ARPOK, Charita, SEVER, MKC Praha a INEX-SDA.