Nerůstový Newsletter 01 III/21

Co je nerůstový newsletter?

Naší dlouhodobou vizí je udělat z Nerůstu celospolečenské téma, aby se o něm bavili lidé v televizi i v hospodě :). Tento newsletter by vám měl usnadnit (ne)pravidelný přístup k informacím ze světa nerůstu tak, aby vám neunikla žádná důležitá zpráva. Pokud znáte někoho dalšího, koho zajímá přímo nerůst, klimatická krize, krize bydlení, či téma nerovností, řekněte jim o tomto newsletteru! Také pokud máte vy nějaké zajímavé informace ze světa Nerůstu, dejte nám vědět na tadeas.zdarsky@nazemi.cz.

Co najdete v březnovém newsletteru?

  • update o strategickém setkání o nerůstu v ČR
  • konkrétní možnost zapojení – Jak vypadá nerůstové město?
  • podnětné materiály k poslechu, či čtení o nerůstových strategiích
  • přehled letních nerůstových akcí
  • aktuální české články o nerůstu

Únorové strategické setkání k nerůstu v ČR

V půlce února jsme v onlinu uspořádali dvoudenní mezioborové setkání pro lidi, kteří se dlouhodobě věnují tématu nerůstu. Zúčastnilo se ho přibližně 20 lidí,setkali se ředitelé a ředitelky environmentálních neziskovek, akademičky, aktivisté, umělci, vzdělavatelé, lidé z odpovědných byznysů. Byly vytvořeny jednotlivé týmy, ve kterých jsme přemýšleli nad tím, co se musí stát v té které oblasti, aby v ní nerůst byl diskutovaným tématem.

Naším dlouhodobým cílem je učinit nerůst součástí české veřejné debaty. A během tohoto setkání jsme zmapovali tzv. pákové body, na které je třeba přitlačit, abychom mohli současný nefunkční systém transformovat. V roce 2021 bychom rádi přispěli k rozšiřování podhoubí pro širší nerůstové hnutí.

Lidé, kteří se setkání zúčastnili, budou dlouhodobě součástí tzv. poradenské skupiny. V nejbližších týdnech chceme nyní formovat užší tým lidí napříč obory, tzv. core tým, který se bude tématu nerůstu věnovat dlouhodobě a aktivně. Jeho setkání budou pravidelná, alespoň jednou za měsíc a budeme i průběžně pracovat mezi jednotlivými setkáními. První společné setkání a nastavování užší spolupráce proběhne na konci března. Pokud chcete mít více informací, kontaktujte mě na tadeas.zdarsky@nazemi.cz.

Možnost spolupráce: Jak by vypadalo nerůstové město? Call se zájemci o toto téma

Myslím si, že jedním z důležitých úkolů našeho hnutí bude konkretizovat abstraktní myšlenky a hodnoty nerůstu do současné doby, do “tady a teď”. Bylo by skvělé, mít dobře zpracovaná některá  témata, např. jaký je rozdíl mezi zeleným růstem a nerůstem na úrovni města. Na konkrétních rozdílech lze pak i v diskuzích či článcích odkazovat na logiku kapitalismu a logiku nerůstu a zkoumat, jak se projevují v realitě města. Rádi bychom tuhle část zařadili do našeho nerůstového vzdělávacího programu, nicméně, já na to teď vůbec nemám čas, a tak….

Našel jsem k tomu několik článků a knih a již jsem se bavil s lidmi, kteří o to téma mají zájem, jsou mezi nimi umělkyně, architekti, odborníci nebo lidé z nezisku, kteří se věnují participaci na úrovni města.

Budu tedy dávat dohromady call, kde se tito lidé propojí a mohou se vzájemně obohatit a vymyslet další kroky spolupráce. Čas ještě není určen. Pokud máte sami o toto téma zájem, nebo znáte někoho jiného, kdo by mohl mít (třeba nějaký nerůstový architekt/tka) ozvěte se prosím.

Strategie nerůstového hnutí ve střední Evropě

Hodně teď přemýšlíme a čteme o nerůstových strategiích. Zajímavým zdrojem informací může být pro vás tento krátký a podnětný článek s názvem: Beyond Visions and Projects – The Need for a Debate on Strategy in the Degrowth Movement.

Také vás může obohatit  panelová debata z minulého týdne s názvem How do we get out of this mess? Degrowth strategies for change třeba s Giorgosem Kallisem nebo Juliou Steinberger.

Nerůst ale rozhodně není univerzalistický proud s jednou strategií. Přemýšlíme o strategiích, které jsou vhodné u nás, v středoevropském a postkomunistickém regionu. Rádi bychom na toto téma zorganizovali v dubnu online debatu a už teď jsme v kontaktu s lidmi z nerůstového hnutí z Maďarska, Rakouska či Německa.

Plánujete nerůstové léto?

Pokud nemáte ještě plány na léto a napadá vás, že do nich chcete zahrnout i nerůstové vzdělávání, máme pro vás tři nabídky:

  • Letní škola nerůstu Barcelona + Can Decreix – 21. 6. – 5.7.
  • 8. mezinárodní nerůstová konference v Haagu 24 – 28.8.
  • Online symposium v Manchesteru 1- 4. 9.

České články z poslední doby k tomuto tématu

Závěrem

S formou newsletteru ještě experimentujeme. Teď jsme ještě zvolili formu tradičního emailu, ale všechny příspěvky budou i zde na substacku, který by měl naplňovat potřebu přehlednosti. Chceme se vyhnout tomu, aby newsletter vždy zapadl v hromadě emailů a jednotlivé zprávy budou pak nedohledatelné.  Řeší také potřebu interaktivity – jednotlivé příspěvky se tam dají komentovat a může tak i v nerůstové komunitě v ČR vznikat plodná diskuze. Celkově ale moc oceníme zpětnou vazbu, chceme, aby byl nerůstový newsletter pro vás co nejpříjemnějším čtením.

Další místa, kde můžete najít info o nerůstu jsou:

Newsletter je naší společnou snahou!

Pokud narazíte na jakékoliv důležité informace ze světa nerůstu, které by podle vás měly být zařazené do dalších nerůstových newsletterů, pošlete nám je na tento email.

A na závěr vkládáme inspirativní citát od nigerijského filozofa Bayo Akomolafe:

„The times are urgent; let us slow down“ (Žijeme v krizové době, zpomalme.)

Dali jsme dohromady sadu informací o nerůstu pro užší skupině z nerůstového strategického setkání v únoru, přibližně 20 lidí. Pak nás napadlo, že tyto informace pravděpodobně zajímají i nějaké další lidi a myšlenka newsletteru byla na světě. V průběhu několika dní projevilo více jak 150 lidí zájem nerůstový newsletter dostávat.

 

Pokud jste dalším z nich, stačí vyplnit formulář se svým jménem, emailem a souhlasem o zpracováním dat.

 

Nerůst nás baví, protože přináší jak kritické perspektivy, tak i vizi jiné společnosti, právě proto o něm chceme šířit povědomí. Pokud vás vize nerůstu také láka, sdílejte tento příspěvek, nebo formulář pošlete lidem, který by (ne)pravidelný systém nerůstových novinek zajímal