Kávu nebo fairtradovou kávu? Jaký je v tom rozdíl?
Za každým šálkem kávy se skrývá nějaký příběh. Může to být příběh živořících lidí a narušeného životního prostředí, nebo příběh harmonického sloučení zájmů výrobců, přírody a spotřebitelů.
Problémy skryté v šálku kávy
Káva poskytuje živobytí 25 milionům rodin zemědělců převážně z chudých zemí a dalším milionům lidí podílejících se na jejím pěstování, zejména sklizni. Je jednou z nejobchodovanějších komodit světa. Cenu, za níž pěstitelé kávu prodávají, ovlivňuje nejen chování velkých zpracovatelských společností, ale také burzovní spekulace a překupníci v místě produkce, na nichž jsou pěstitelé závislí.
Zatímco exportní příjmy zemí vyvážejících kávu v posledních desetiletích klesají, celková maloobchodní cena kávy prodané spotřebitelům stoupá. Kávový průmysl ve vyspělých zemích prosperuje, pěstitelé kávy v rozvojových zemích se však nacházejí ve vleklé krizi. Trh zpracované kávy kontroluje jen několik velkých nadnárodních společností: Nestlé (Nescafé), Kraft Foods (Jacobs, Dadák), Tchibo (Jihlavanka) a Sara Lee (Douwe Egberts). V minulých letech dosahovaly tyto firmy rekordních zisků, jejich partneři – malí i velcí pěstitelé kávy – rekordních ztrát.
Nízké výkupní ceny kávy mají negativní dopad nejen na pěstitele a jejich komunity, ale také na celé regiony či státy, pro které je káva hlavní exportní komoditou. Rodinám nezbývají peníze na školné, zdravotní péči či základní potřeby, děti jsou místo školy nuceny pracovat, a přispívat tak k zajištění rodinného živobytí. Zkušenost z minulých let také ukazuje, že mnoho pěstitelů přechází z nevýnosné kávy na produkci drog (koka a mák v Latinské Americe či kat v Africe), a zároveň se zvyšuje míra migrace venkovského obyvatelstva do městských slumů.
Jak umožnit lidem pěstujícím naši kávu důstojné živobytí?
Systém fair trade nabízí v této situaci účinné řešení. Formou ekologicky šetrné výroby a sociálně odpovědného obchodního partnerství podporuje zemědělce z chudých zemí a dává jim příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Více než šedesátiletá zkušenost s fair trade tak dokazuje, že krátkodobý zisk nemusí být hlavním obchodním kritériem.
Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a důstojné živobytí. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dlouhodobé obchodní vztahy či možnost využít předfinancování, a dodržování lidských a pracovních práv, např. zákaz nucené a dětské práce. Dále šetrnost k životnímu prostředí, př. kontrolované využívání pesticidů a dalších agrochemikálií, nebo vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje. Například fairtradové družstvo Kagera i díky fair trade odkoupilo většinový podíl jediné továrny na výrobu instantní kávy ve východní Africe. Tato továrna vyrobí ročně 500 tun instantní kávy a získala již několik ocenění za vysokou kvalitu.
NaZemi nabízí vlastní kávu s certifikací Fairtrade
V NaZemi jsme se rozhodli nabízet vlastní fairtradovou kávu Fair Café. Seženete ji v našem e-shopu či v kamenném obchodě v Brně na Pekařské 22. Jedná se o zrnkovou směs speciálně určenou pro přípravu espressa. Káva pochází od družstev drobných pěstitelů z Guatemaly, jižního Mexika a Tanzánie. Kávu dodáváme také do firem.
Zisky z prodeje kávy Fair Café pomáhají podpořit naše úsilí o zlepšení pracovních podmínek lidí v chudých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. V NaZemi jsme totiž přesvědčeni, že každý člověk na Zemi má právo žít a pracovat v důstojných podmínkách.