Festival Jeden svět zavítá i do Brna. Přinášíme tipy na filmy
Podporujeme již 17. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. Kromě Prahy zavítá festival do dalších 33 měst. V Brně proběhne od 29. března do 5. dubna. Letošní téma festivalu Hledání domova upozorňuje na veřejně diskutované téma migrace a navádí k zamyšlení se nad podstatou domova.
Zaměří pozornost i na nás samotné, kteří svůj domov máme. „Z letošního festivalového plakátu září svazek barevných přívěsků na klíče, na kterém však chybí to podstatné – klíč. Slogan – Hledání domova – odkazuje nejenom ke geopolitickým problémům dnešního světa, ale i k hledání identity společného domova,“ doplňuje Kateřina Petrášová, koordinátorka festivalu v Brně.
V nabídce filmů naleznete filmy zabývající se například přistěhovalectvím, nedemokratickými systémy, sociálním vyloučením, gender, sexuálními menšinami či environmentálními problémy.
V Brně můžete festival navštívit v kinech Art, Scala, v Bajkazylu, Paradoxu, UMPRUMu a Kabinetu múz. Předprodej odstartoval již 1. března.
Žáky a studenty čeká pod záštitou SVČ Lužánky speciálně vybraná nabídka filmů pro školy, kdy po zhlédnutí dokumentů mohou diskutovat o aktuálních tématech s dokumentaristy, vystupujícími či odborníky na dané téma.
Za NaZemi se budeme účastnit debaty po filmu Co se nenosí – školní projekce 29. a 30. března (Sál Břetislava Bakaly a kino Art) a večerní projekce 30. března v kině Art.
Naše tipy na filmy
Co se nenosí, Jaak Kilmi, Lennart Laberenz
Upcyklace dokáže využít materiál z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty. Podle tohoto principu pracuje i estonská módní návrhářka Reta Ausová. Využívá k tomu oblečení, které by jinak skončilo na skládce, protože se neprodalo nebo vyšlo z módy. Nadprodukce tisíců tun textilu je dlouhodobě neudržitelná, hazarduje se zdravím lidí a neúměrně plýtvá zdroji celé planety. Proto chce Reta o nutnosti upcyklace přesvědčit i samotné vedení nadnárodních módních korporací.
V kožešině, Ola Waagen – dokument o kožešinovém průmyslu a chování zvířat jen za jedním účelem
Ochránce zvířat Frank se rozhodne nechat zaměstnat na kožešinové farmě a skrytou kamerou dokumentuje proces svého zaškolení do chovu modrých lišek. Tato lest mu umožní proniknout i na různé obchodní soutěže a další místa spojená s kožešinovým byznysem. Během odvážné investigace pořídí videa zachycující vyděšená zvířata v zoufalém stavu a především barbarský přístup farmářů i obchodníků k životu ušlechtilých šelem. Co několik měsíců na farmě udělá s Frankovou psychikou?
Detence, Anna Persson, Shaon Chakraborty
Nekonečné čekání. V detenčních centrech pro uprchlíky lidé buď sní o propuštění, nebo se hrozí deportace ze země. V tomto bezčasí se pohybuje i Čečenka Ajna, která v detenčním centru nedaleko Stockholmu zatvrzele zapírá úřadům svou skutečnou identitu, aby ochránila vlastní rodinu před pronásledováním. Na pozadí příběhů zadržovaných sledujeme i snahu několika zaměstnanců najít rovnováhu mezi přísnými pravidly a potřebou lidského porozumění, které zadrženým pomáhá v boji o vlastní důstojnost.