Cyklistický gigant Specialized zamrzl na místě v případu „krádeže mezd“
Tisíce lidí píšou firmě Specialized o nápravu, firma však mlčí. Jde přitom proti vlastnímu etickému kodexu.
Když byla v roce 2022 uzavřena továrna APS v Salvadoru, započala pro firmu Specialized éra popírání vlastní odpovědnosti v rozporu s vlastními závazky. Report organizace Worker Rights Consortium (WRC) dokládá, že bývalým zaměstnancům továrny se stále dluží 656 000 dolarů jako nevyplacené odstupné. Jak se to týká tolik populární firmy Specialized?
Továrna APS v Salvadoru byla uzavřena v srpnu 2022 a 831 pracovníků a pracovnic přišlo o práci. V této situaci salvadorské právo vyžaduje, aby zaměstnavatel vyplatil zaměstnancům všechny nevyplacené mzdy a odstupné, ale vedení továrny nikdy nevyplatilo ani cent z toho, co dlužilo. V Salvadoru zároveň neexistuje podpora v nezaměstnanosti, a proto je odstupné pro zaměstnance jedinou záchrannou sítí, zatímco hledají novou práci a snaží se uživit své rodiny. Současná ekonomická situace v Salvadoru je nejistá. Inflace je rekordně vysoká a oděvní značky snižují své objednávky. To znamená, že dochází k četným propouštěním a možnosti najít nové zaměstnání jsou velmi omezené.
„Čekáme, až nám APS zaplatí co nám dluží,“ říká Rhina, bývalá dělnice v továrně APS. Jiná dělnice, Patricia, se snaží zabezpečit alespoň jídlo pro svoji rodinu: „Moje děti a já již jíme jenom rýži, fazole a vejce.“
Troje salvadorské odbory – FEASIES, SGC a SINDICOM – zastupovaly dělníky a dělnice z továrny a společně vyzvaly k mezinárodní solidární akci na podporu svých členů. Továrna APS vyráběla oblečení pro společnosti Gildan, Hanes, Kellwood a Specialized. Díky rozsáhlým občanským kampaním se zvýšil tlak spotřebitelů na bývalé odběratele APS, aby zasáhli a přímo odškodnili dělníky. Vítáme zprávu, že WRC dosáhlo dohody se dvěma ze značek, které se společně zavázaly zaplatit dvě třetiny dlužné částky. Firmy Hanes a Specialized však zatím své odpovědnosti nedostály.
Zatímco Hanes o tomto problému přinejmenším jednal se zástupci zaměstnanců, cyklistický gigant Specialized bohužel vůbec nereagoval na veškeré snahy zaměstnanců a zaměstnankyň, jejich zástupců a občanské společnosti s nimi o případu diskutovat. Společnost zašla dokonce tak daleko, že zablokovala e-mailové domény několika neziskových organizací, které se pokusily oslovit firmu Specialized. Stejně tak nereaguje ani české a slovenské zastoupení značky, které jsme se pokoušeli kontaktovat.
Etický kodex společnosti Specialized přitom vyžaduje, aby dodavatelské továrny, jako je APS, plně dodržovaly zákony. Když do společnosti nastoupil současný CEO Specialized Scott Maguire, řekl, že by rád „ovlivnil pozitivní globální změny“. Společnost také na své webové stránce „Sustainability“ uvádí, že se zaměřuje na podporu lidských práv. Doslova uvádí: „Respekt k lidem: Podporujeme lidská práva v naších kancelářích a distribučních centrech, v našem dodavatelském řetězci a v naších komunitách cyklistů.”
Odmítnutí firmy komunikovat a spolupracovat při nápravě tíživé situace lidí, kteří vyráběli její produkty, však naznačuje opak. Apelovat na změnu chování firmy můžete přes petici organizace Green America. Také se můžete přidat k veřejným akcím, které tento měsíc probíhají v Evropě i USA. Například na amatérském závodu Ronde van Vlaanderen/Tour des Flandres 30. března pojede skupina cyklistů v dresech podporujících kampaň. Pokud máte chuť podobnou akci zorganizovat, ozvěte se na anna.lazorova(a)nazemi.cz.