Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu?

Vyzvali jsme  kadidáty a kandidátky do Evropského parlamentu napříč politickým spektrem, aby po svém zvolení využili svůj mandát k prosazování důstojné mzdy pro pracující v oděvním průmyslu (1). Stalo se tak v rámci dlouhodobé mezinárodní kampaně Za důstojnou mzdu. Podporu kampani již vyjádřily Strana zelených, KSČM a Česká strana pirátská. Zároveň kampaň jednotlivě podpořilo 18 kandidátů na poslance. Kdo konkrétně, najdete v článku.

Přestože právo na důstojnou mzdu je ukotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv a řadě dalších dokumentů, tak například jen v členských a kandidátských zemích EU jsou mzdy přibližně 2,5 milionů zaměstnanců oděvního sektoru pod hranicí rizika pádu do chudoby (2). Vyzýváme proto kandidáty a kandidátky do evropského parlamentu, aby se po svém zvolení zasazovali o prosazení práva na důstojnou mzdu.

Zelení podporují iniciativu Za důstojnou mzdu, která přichází ve správný čas. Evropský parlament je totiž klíčovým místem pro ochranu a zvyšování sociálních standardů pro lidi na pracovním trhu v Evropě, stejně jako pro ty, kteří zpracovávají výrobky pro evropský trh,“ uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

 „Kampaň podpořím. Lidé, kteří pracují mnohdy v otrockých podmínkách, musí mít nárok na adekvátní mzdu a pojištění. Spravedlivé ohodnocení práce je základ, sociální dumping zásadně odmítám,“ řekla Zuzana Brzobohatá, kandidátka sociálních demokratů do Evropského parlamentu.

 „Domníváme se že, integrovaná Evropa má vlastní globální odpovědnost za prosazování hodnot míru, spravedlnosti, solidarity a lidských práv,“ uvedl tiskový mluvčí KSČM Robert Kvacskai.

 Z nejnovějšího výzkumu provedeného organizacemi Clean Clothes Campaign a NaZemi mezi 50 evropskými oděvními značkami vyplývá, že žádná z dotazovaných společností není schopná dělníkům či dělnicím zajistit důstojnou mzdu (3). V důsledku toho lidé, kteří pro nás v zemích globálního Jihu šijí většinu našeho oblečení, nemají dostatek financí na pokrytí ani takových základních potřeb jako jsou jídlo, oblečení nebo bydlení.

 „Moje náklady stále rostou,“ říká Lili, dělnice z kambodžské továrny. „A to si vaříme všichni společně a jíme dohromady v malé místnosti, abychom utratili co nejméně peněz, protože stále musíme myslet na to, jestli budeme schopní poslat peníze našim rodinám na venkov,“ doplňuje. V zemi je minimální mzda 72.64 euro, což však představuje pouze 25 % z 285.83 euro stanovených pro Kambodžu aliancí Asia Floor Wage Alliance jako důstojná mzda.

 Oděvní průmysl v současnosti zaměstnává 15 milionů obyvatel Asie a 4 miliony obyvatel Evropy. Tito lidé vyrábějí většinu oděvů na světě. Přestože je nejvíce oblečení vyrobeno v Asii, řada členských zemí Evropské unie (např. Rumunsko, Bulharsko) a kandidátských zemí (např. Turecko, Makedonie) patří stále k významným producentům. V roce 2012 činil import oděvů a textilu do EU 90 miliard EUR. (4)

Kdo všechno kampaň podpořil:

Ivan Bartoš, Česká strana pirátská
Tomáš Tožička, Česká strana pirátská
Zuzana Brzobohatá, ČSSD
Richard Falbr, ČSSD
Vojtěch Mynář, ČSSD
Miroslav Poche, ČSSD
Libor Rouček, ČSSD
Olga Sehnalova, ČSSD
Tomáš Zdechovský, KDU-ČSL
Kateřina Konečná, KSČM
Hana Veronika Konvalinková, Strana zelených
Lucia Zachariášová, Strana zelených
Martin Škabraha, Strana zelených
Michaela Suchardová, Strana zelených
Mojmír Vlašín, Strana zelených
Ondřej Liška, Strana zelených
Pavel Trantina, Strana zelených
Soňa Klímová, Strana zelených

Poznámky:

(1) Mzdy v globálním oděvním průmyslu – výzva pro evropský parlement. Duben 2014.

(2) Eurostat: At-risk-of-poverty threshold

(3) Tailored Wages. Are the big brands paying the people who make our clothes enough to live on? ,

The Clean Clothes Campaign, březen 2014

Zúžená česká verze výzkumu: http://www.nazemi.cz/sites/default/files/mzdy_na_miru_nazemi2014.pdf

(4) European Apparel and Textile Confederation, Key figures (2012)