Brňané už pošesté férově snídali na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Voňavá fairtradová káva, čaj a zejména různé druhy bábovek, koláčů, muffinů z domácích vajec a fairtradového cukru. Takové dobroty posnídalo více než 120 lidí, kteří se v sobotu sešli na férovém pikniku hned na třech místech v Brně. Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje plodiny, jež se dostávají na náš stůl. Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v Brně už pošesté. Město se tak přidalo k dalším 160 místům v České republice, kde se piknikový happening pořádal. Celkem přišlo téměř 6 500 lidí. Akce proběhla již tradičně na Světový den pro fair trade, který připadá na druhou květnovou sobotu.

Piknik na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů se v Brně konal hned na třech místech – v centru města, v Jundrově i Zábrdovicích. Nejvíce lidí přišlo do Centra Syřiště na ulici Kounicova. „Navzdory rannímu deštivému počasí dorazilo postupně 75 lidí a atmosféra byla skvělá. Uspořádali jsme soutěž o nejlepší fairtradovou buchtu, řešili fairtradový kvíz,“ uvedla místní organizátorka brněnské snídaně Markéta Koláčková. „Přišla jsem s celou rodinou, protože se mi líbí myšlenka společně posnídat s dalšími lidmi,“ doplnila jedna z účastnic, paní Markéta Košťálová.

Na piknikových dekách se vedle nejrůznějších buchet sešly také vynikající pomazánky. „Připravila jsem pomazánku s bio cizrnou, kešu oříšky a kari s certifikací Fairtrade,“  řekla Nomuun Batchuluun, která na akci přišla s několika přáteli. Snídani svojí účastí podpořil i Martin Ander, náměstek primátora města Brna.

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. Zájem o akci neustále stoupá. Do prvního ročníku se před šesti lety zapojilo 41 míst, letos už to bylo čtyřikrát tolik.„Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v daném místě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování,“ upřesnila koordinátorka Férové snídaně Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Akci pořádala nezisková organizace NaZemi ve spolupráci s městem Brnem. To v současné době usiluje o získání titulu Fairtradové město. V případě obdržení titulu by bylo desátým takovým městem v ČR.

V okolí Brna se snídalo také například v Blansku, kde přišlo 62 lidí, Tišnově (50 lidí) či Ivančicích (28 lidí).

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Z aktuálně zveřejněných výsledků prodeje fairtradových výrobků vyplývá, že nejprodávanějším produktem je káva. Té se dle organizace Fairtrade Česko a Slovensko prodalo v loňském roce v ČR 173 tun. Následují výrobky s fairtradovým kakaem, kterých se loni u nás prodalo 46 tun.